Fakty i Mity – fakty

logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty

Zobacz felietony pt. „Pospolitość skrzeczy”, publikowane w tygodniku „Fakty i Mity” do czerwca 2017

Poniżej wybrane cotygodniowe fakty, publikowane w tygodniku „Fakty i Mity” do czerwca 2017 (kliknij w tytuł, aby rozwinąć)

FAKTY - 20 czerwca 2017

Kłótnie na szczycie. Premierzy Beneluksu (Belgii, Holandii, Luksemburga) oraz Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) spotkali się w Warszawie. Spierali się o rządy prawa i uchodźców. Premier Belgii zasugerował, że Polska może otrzymać mniej pieniędzy z funduszy strukturalnych za naruszanie zasad państwa prawa. Dla PiS to nie problem, jeszcze bardziej zadłużą nasze państwo…

Kacza fajtłapa. Prysnął mit Jarosława Wielkiego, zbawiającego Polskę. Jeden z tygodników ujawnił, że Kaczyński jest oderwany od życia, ma gigantyczne problemy z załatwianiem prostych spraw. A technologicznie jest w epoce wczesnego Gierka. Uważamy że to ostatnie to przesada. Gdy promował „technicznego premiera” Jarosław Kaczyński potrafił w Sejmie zrobić z siebie stojak na tablet.

Chrystus odrzucony. Komisja Europejska prowadzi postępowanie przeciw Polsce wobec odmowy przyjęcia 6 tys. uchodźców. Kard. Nycz krytykuje PiS, wskazując że Chrystus obecnie ma twarz „człowieka bezdomnego, uchodźcy, odrzuconego”. Papież domaga się „korytarzy humanitarnych”. W obozie koncentracyjnym Auschwitz Szydło obiecała, że będzie „chronić obywateli”…

Córka leśniczego. Bezczelny minister Szyszko przed posiedzeniem rządu nakłaniał ministra Błaszczaka do interwencji. Ten czujnie odmówił, bo wręczanie koperty zarejestrowała kamera Polsatu. PO żąda komisji śledczej „w sprawie systemu powołań, mianowań, awansów poprzez koperty podawane przed polityków PiS innym politykom PiS-u”. Rządowa „polityka prorodzinna” już dawno przybrała oblicze Misiewiczów..

Lityński do Dudy. Były opozycjonista Jan Lityński w liście otwartym do prezydenta: „nie chroni Pan Konstytucji, lecz sam ją łamie likwidując swymi podpisami polski sąd konstytucyjny, nominując na jego prezesa osobę, której zachowanie nie licuje z godnością urzędu. Nie potrafi Pan skutecznie zareagować, gdy w sposób szaleńczy niszczona jest polska armia, bez chwili refleksji podpisuje się Pan pod działaniami, które polskie szkoły mają przekształcić w narzędzia indoktrynacji.”

Apel do papieża. Prawie 50 tys. osób poparło na stronie avaaz.org petycję „o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”. Redemptorysta używa religii jako narzędzia zdobywania pieniędzy i władzy. Rzekomo „katolicki głos” jego radia to głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny, także pełen nienawiści. Obawiamy się, że papież nie zareaguje. Dostaje przecież swoją „działkę”.

Kaczy kongres. W lipcu kamaryla Kaczyńskiego oraz notable PiS mają obradować w miejscowości Przysucha. Trwają spekulacje, czy Kaczor posunie Broszkę i obejmie ster rządów. Ona ponoć będzie marszałkiem Sejmu. Nas te roszady nie ekscytują. Władca marionetek jeszcze może przestawiać swoje pionki i figury. Groteskowe parady skończą się, gdy nadejdzie czas wyborców!

Łączność bez granic. Podczas wyjazdów za granicę zapłacimy nie więcej niż 30 groszy za minutę rozmowy, 20 groszy za SMS oraz do 21 groszy za 1 MB transferu danych. Obniżenie cen w roamingu wynika z przepisów Unii Europejskiej. Polscy operatorzy komórkowi dostosowali się, ale wprowadzili limity na dostęp do internetu za granicą. Jednak wakacyjna łączność będzie tańsza!

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
20 czerwca 2017

FAKTY - 12 czerwca 2017

Samorządy na celowniku! Rządząca kamaryla Jarosława Kaczyńskiego przepchnęła przez Sejm zmianę ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Kontrolują one legalność wydatków samorządów. Po nowelizacji szefów RIO będzie powoływała premier, a wydatki każdej gminy będą mogły być zakwestionowane jako „niecelowe”. PiS chce uderzyć w samorządy, dlatego kij już znalazł…

Wbrew suwerenowi. PiS opiera się przed odwołaniem ministra Mariusza Błaszczaka, politycznie odpowiedzialnego za na śmierć we wrocławskim komisariacie. Aż 49,9 proc. Polaków domaga się tej dymisji (sondaż SW Research). Odwołania nie chce tylko 20 proc. Prawie 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Wygląda na to, że lewa ręka prezesa będzie rządzić nadal…

Wola ludu. Partia o humorystycznej nazwie: „Prawo i Sprawiedliwość” ma gdzieś nie tylko Sąd Najwyższy, także obywateli. SN uznał że prezydent nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem. Aż 60 proc. Polaków uważa, że Kamiński powinien zrezygnować z funkcji koordynatora służb specjalnych. Tylko 16 proc. jest przeciw, a 27 proc. nie ma zdania. Sąd sądem, a „sprawiedliwość” musi być po stronie PiS.

Demonstracje antyrządowe. Błaszczakowa policja chce ukarania ponad stu osób, które protestowały przeciw „procesji smoleńskiej” z białymi różami. Opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk ma zarzut napaści na policjanta. Niektórzy dostali zarzut „przeszkadzania w akcie religijnym”. Zza Błaszczaka wyziera nienawistna twarz Kaczyńskiego. Po raz pierwszy w dziejach nowy religijny prorok nie wjeżdża do miasta na ośle, lecz sam zachowuje się jak osioł.

Kryptogej w depresji. Pisarka Manuela Gretkowska z werwą skomentowała kolejną „miesiączkę smoleńską”. Poszła na nią ze „skonstruowanym z czarnej strajkowej parasolki i białego kwiatka piorunochronem nienawiści”. Aby „spływał po nim wrzask, spojrzenia składanego dyktatora”. Trafnie uważa, że Jarosław Kaczyński to „kryptogej w depresji, któremu zdaje się, że jest Piłsudskim”…

Czerwone parasolki. W stolicy obradował Europejski Kongres Kobiet Lewicy. Panie upomniały się o realizację strategii równości płci przez Komisję Europejską. Żądały zaprzestania wyzysku kobiet, naruszania ich praw oraz porzucenia seksizmu. Przed Pałacem Prymasowskim w Warszawie otwarto czerwone parasolki jako symbol gotowości ochrony praw kobiet.

Kiepskie uczelnie. W rankingu najlepszych uczelni na świecie (QS World University Ranking) 9 naszych szkół wyższych „załapało” się do czwartej setki. Najlepszy Uniwersytet Warszawski spadł z miejsca 366 na pozycje 411-420. Po „reformie” Gowina, wsławionego pseudoreformą sądów, pewnie całkiem wypadną z rankingu.

Plenum episkopatu. Obradowało 376 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczył abp Stanisław Gądecki, obecny był nuncjusz abp Salvatore Pennacchio. Plenum wskazało hasło na kolejny rok duszpasterski: „Duch, który umacnia miłość”. Biskupi dyskutowali o pedofilii, rozwodach, uchodźcach, braku trzeźwości i aborcjach. Na progu sezonu turystycznego zachęcili do pielgrzymek.

Apel do papieża. Prawie 50 tys. osób poparło na stronie avaaz.org petycję „o ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”. Redemptorysta używa religii jako narzędzia zdobywania pieniędzy i władzy. Rzekomo „katolicki głos” jego radia to głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny, także pełen nienawiści. Obawiamy się, że papież nie zareaguje. Dostaje przecież swoją „działkę”.

Rząd Rydzyka. Pod groźbą sankcji sądowych Rydzyk ujawnił skąd jego fundacje biorą kasę. Każdego miesiąca ministerstwa i agendy rządowe pchają mu w paszczę góry publicznych pieniędzy. Np. na spot o wsi, na upamiętnianie Żydów, na promocję NATO, dobrej żywności. Także na kampanię przeciw przemocy oraz… profilaktykę raka piersi i szyjki macicy. Rząd PiS pracuje na swoje zbawienie, pompując kasę w te przepastne kieszenie…

Kaczy kongres. W lipcu kamaryla Kaczyńskiego oraz notable PiS mają obradować w miejscowości Przysucha. Trwają spekulacje, czy Kaczor posunie Broszkę i obejmie ster rządów. Ona ponoć będzie marszałkiem Sejmu. Nas te roszady nie ekscytują. Władca marionetek jeszcze może przestawiać swoje pionki i figury. Groteskowe parady skończą się, gdy nadejdzie czas wyborców!

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
12 czerwca 2017

FAKTY - 6 czerwca 2017

Drogie dzieci. W święto najmłodszych Centrum im. Adama Smitha ujawniło, że wychowanie (i utrzymanie) dziecka pochłania ok. 15-30 proc. rodzinnego budżetu. Wychowanie pociechy do jej 18 roku życia kosztuje od 176 do 200 tys. zł. Dwójka dzieci to koszt od 317 do 368 tys. zł, trójka – od 422 do 484 tys. Pomaga 500+, ale bardziej pomogłaby mniejsza biurokracja. Rocznie zżera aż 40 miliardów złotych!

Święto antyrządowe. 4 czerwca minęła 28 rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzili obywatele i opozycja. Dla rządzących to wartości zupełnie obce. Według PiS „wolność” to brak właściciela. Zaś wszystkie „prawa obywatelskie” wyraża prawo popierania Jarosława (nie)Wielkiego oraz wszelkich Jego Idei. No, chyba że ktoś jest gorszego sortu…

Znowu sukces. Nasz kraj został tzw. niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rządowa propaganda trąbi, że to „historyczny sukces”. Milczy, że wniosek złożył 8 lat temu Sikorski, a wybrano nas po raz… szósty! Polska była wybierana do Rady w latach: 1946, 1960, 1970, 1982 oraz 1996. Na rządowe bajki o „historycznym sukcesie” mogą się nabrać tylko naiwni.

Kompromitacja prezydenta. Sąd Najwyższy stwierdził, że prezydent może ułaskawiać tylko osoby prawomocnie skazane. Wcześniej korzystają przecież z domniemania niewinności, co gwarantuje Konstytucja. W 2015 roku Duda ułaskawił kilku swoich partyjnych kolesi, w tym szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Bezprawnie! Kolesie staną przed sądem. Na Dudę poczeka Trybunał Stanu. Sam się ułaskawi?

Wielki skok. Zadłużający Polskę rząd PiS położy łapę na ok. 130 miliardach złotych Otwartych Funduszy Emerytalnych. 1/4 tego majątku przechwyci państwowy „Fundusz Rezerwy Demograficznej”. Nazwa bez znaczenia, bo kasę ma połknąć „Fundusz Rozwoju” Morawieckiego. Jak się już całkiem rozwinie, to nam kieszenie wywinie.

Wrogie państwo. Przez Warszawę przeszła 17 Parada Równości, pod hasłami równości i tolerancji. Uczestniczyło w niej ok. 35 tys. osób. Podkreślali, że „czują się olani przez własne państwo”. Paradę poparli m.in. ambasadorzy 40 państw oraz 5 organizacji międzynarodowych. Jarosław Kaczyński wstydliwie nie przyszedł.

Mistrz podgryzania. Krzysztof Szczerski wciąż szczerzy ząbki wśród dworzan Dudy. Wygryzł już z posady szefa gabinetu prezydenta, potem jego rzecznika prasowego. Właśnie podgryzł szefową pałacowej kancelarii. Na otarcie łez partia da jej stołek w zarządzie PZU. Jak jest dobry chleb to i zęby się znajdą…

Ziobro antyspołeczny. Minister sprawiedliwości tak „reformuje” sądownictwo, żeby mieć w jednym ręku prokuratorów i sędziów. Społeczeństwo widzi potrzebę reform, ale nie Ziobrowych. Wg. sondażu IBRIS aż 40 proc. Polaków jest zdecydowanie przeciwna „reformom” PiS. Kolejne 11 proc. raczej jest przeciw. Za „reformami” a’la Ziobro opowiada się 15 proc. zdecydowanie, a 16 proc. raczej zdecydowanie.

Oszustwo Zalewskiej. Minister edukacji przekonywała w styczniu, że wskutek jej reformy „żaden nauczyciel nie straci pracy”. Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, pracę straciło co najmniej 10 tys. nauczycieli. Ponad 4 tys. zmuszono do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Nie od dzisiaj wiadomo, że rząd nie rozwiązuje problemów, ale je tworzy. Zwłaszcza ten rząd…

Ponieśliśmy sukces. Kaczyński mocno zachwalał Biereckiego, speca PiS od SKOK-ów. Jego „sukces” to gospodarcza partanina. Upadło już 9 kas, właśnie upada dziesiąta. 6 przejęły banki, w 4 są zarządcy komisaryczni, w kolejce następne 10 kas. Bankowy Fundusz Gwarancyjny za ratowanie SKOK-ów zapłacił ponad 4,3 mld zł. Do puli pieniędzy na ten cel dokładają banki, tylko w tym roku ok. 2 mld zł. PiS naprawdę potrafi – narobić długów!

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
6 czerwca 2017

FAKTY - 30 maja 2017

Mowa nienawiści. Rzecznik Praw Obywatelskich strofuje polityków: „Padają słowa i określenia naruszające ludzką godność, dzielące obywateli na różne kategorie. Ich celem wydaje się być wyłącznie upokorzenie innych, napuszczanie ludzi na siebie”. RPO wskazuje zwłaszcza dwie frazy – „gorszy sort Polaków” (Kaczyński) i „najgorsza część wyborców” (Komorowski). Jak wymagać kultury od ludzi, którzy jak Göring na dźwięk słowa „kultura” odbezpieczają rewolwer?

Jaś Fasola. Andrzej czy Adrian Duda szczytował na spotkaniu szefów państw NATO w Brukseli. Stroił miny, wykonywał dziwaczne gesty, kipiał wesołkowatością. Był jak dziecko na spotkaniu dorosłych. W internecie fala kpin. Uważamy, że Duda dlatego trzymał kciuki w górze, bo suszył je po po(d)pisach.

Kacza naiwność. Pryska mit Jarosława Kaczyńskiego jako „politycznego geniusza”. W połowie maja spotkał się z Tedem Mallochem, mitomanem z USA. Przedstawiał się jako „doradca Trumpa”, „krewny Roosevelta”, „profesor Oksfordu”, wreszcie jako kandydat na ambasadora USA przy UE. Wszystko to bajki. Departament Stanu USA ogłosił właśnie, że Malloch nie ma nic wspólnego z Białym Domem. Zapewne to prezydent San Escobar…

Suweren sceptyczny. Wg. sondaży Kantar Public 51 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. 48 proc. źle ocenia rząd. Premier 45 proc. ocenia dobrze a 44 proc. źle. Prezydent ma 48 proc. ocen pozytywnych, a 41 proc. negatywnych. Gorsze oceny w polityce są coraz częstsze. Przecież nie można szamba nazywać perfumerią.

Rusza weryfikacja. Sejm wybrał skład komisji ds. prywatyzacji w stolicy. PiS chce nią załatwić prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz – Waltz. PO wnioskuje o zbadanie „prywatyzacji” Fundacji Prasowej „S”. Jej majątek chapnęła kacza spółka Srebrna, Kaczyński i jego kolesie. Dzięki temu m.in. chcą wybudować w Warszawie 190 m wieżowiec za pół miliarda złotych. Jaro wyjaśnił: „Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli”…

Rydzyk plus. Nowoczesna wypomina rządowi Szydło nadzwyczajną łaskawość dla toruńskiego biznesmena redemptorysty. Według szacunków dostał już w prezencie ponad 30 mln złotych, w tym 26 mln z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Radio Maryja, 2 fundacje i 5 spółek Rydzyka są warte ok. 339 mln zł. Taki majątek daje 83 miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków. Łatwiej będzie wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż Rydzykowi wejść do nieba.

Nowe otwarcie. Krzysztof Łoziński szefem KOD. Mówi wprost – „Znam Kaczyńskiego od lat i wiem, jakie ma zamiary. On chce dyktatury”. Dodaje – „Jareczku, ja byłem działaczem „Solidarności” (…), byłem działaczem podziemia, a ty w 1980, 1981 roku nie miałeś odwagi się do „Solidarności” zapisać”. Kaczor nie musiał się zapisywać, przecież to on przeskoczył przez mur w stoczni. A Jaruzelski załatwił Wałęsie nagrodę Nobla…

Krytyka Ziobry. Powstało stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia. Ostrzega -„Prokuratura stała się narzędziem politycznym w rękach Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, mającym realizować w znacznej mierze interesy partii rządzącej oraz jego osobiste cele, poprzez wpływanie na bieg postępowań”. Prokuratorzy wskazują, że działania Ziobry to „część projektu politycznego, który zmierza do podporządkowania sędziów i prokuratorów władzy wykonawczej”.

Brutalność policji. Śmierć po torturach na komisariacie to także pytanie o rolę Beaty Kempy. Według „Wyborczej” oraz posłów opozycji, zamieszani w aferę policjanci byli protegowanymi z rodzinnych stron szefowej Kancelarii Premiera. Ich przekonanie o bezkarności mogło więc wynikać z „mocnych pleców”. Gdyby nie prasa, sprawa byłaby już „zamieciona pod dywan”. Opozycja żąda komisji śledczej.

Tuba władzy. Na stronie avaaz.org petycja obywatelska o usunięcie publicznego radia i telewizji z kanałów dostarczanych przez operatorów kablowych i cyfrowych. „W ciągu ostatniego roku tzw. media publiczne (tj. TVP oraz PR) zostały przez rządzącą partię gruntownie przerobione na ordynarną tubę propagandową, której jedynym celem jest sławienie wątpliwych osiągnięć PiS oraz szkalowanie opozycji” – argumentują inicjatorzy petycji. Podpisało się już pod nią ok. 21 tys. osób. 53 proc. z nas nie wierzy w bezstronne media…

Groźne ucho. Robert Górski jak Stanisław Bareja. Jego satyryczna saga narodowa „Ucho prezesa” staje się kultowa, niczym film „Miś”. Każdy odcinek „Ucha” ogląda w internecie po kilka milionów Polaków. Do języka codziennego wchodzą frazy z tego serialu. „Mówienie Uchem” to obecnie nieomal symbol opozycyjności. „Cała Polska niech się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję”…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
30 maja 2017

FAKTY - 23 maja 2017

Papież antykaczyński. Franciszek przestrzegł wiernych na całym świecie przed „fanatykami rzeczy niejasnych”. Bije na trwogę, że tacy ludzie „nie zajmując żadnego urzędu wprowadzają we wspólnocie chrześcijańskiej zamęt przemówieniami wzburzającymi dusze”. Zachęca, by wystrzegać się „opinii ideologów doktryny”. Jarosław Kaczyński nie zareagował. Pewnie uważa, że jest jak pierścień papieski – Franciszek może go pocałować…

Pieronkiem w PiS. Ośmielony papieżem bp Pieronek po 88 miesięcznicy smoleńskiej nagle odkrył, że „to czysta polityka. Nie chodzi o pamięć o zmarłych”. Ostrzegł też przed nową kaczą religią – „Jeszcze niech w każdym domu będzie portret Lecha Kaczyńskiego, przed którym trzeba będzie się kłaniać, jak w Korei Północnej”. Na wszystkie kacze marzenia odpowiadamy po koreańsku: „Nihu ja”.

Bojkot Opola. Po ingerencji Jacka Kurskiego w dobór wykonawców, 54. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odwołany! Nie wystąpią: Kayah, Katarzyna Nosowska, Audiofeels, Maryla Rodowicz, Andrzej Piaseczny, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Hyży, Dr Misio, Kasia Popowska, Michał Szpak, Carpe Diem i inni. Władze Opola wypowiedziały TVP umowę na organizację KFPP. TVPiS zaprzecza cenzurze wobec artystów. Kurski polegnie pod Opolem?

Grabarz Ziobro. „Dobra zmiana” w sądach, w porównaniu z 2016 r., wydłużyła średni czas procesów o 3-4 miesiące. Zbigniew Ziobro skupia się tylko na zwiększeniu swej władzy nad sędziami. Poprzedni minister sprawiedliwości Borys Budka podkreśla: „Ziobro od 18 miesięcy okłamuje nas wszystkich mówiąc, że cokolwiek reformuje”. Alarmuje – „minister Ziobro stanie się grabarzem niezależności polskich sądów i niezawisłości sędziowskiej”. Już wkrótce sędziowie będą tylko sądzili że sądzą..

Po stronie ZOMO. Nadzorujący policję wiceminister Jarosław Zieliński przez 11 miesięcy nie potrafił zareagować na śmierć w komisariacie. Wrocławscy bandyci w mundurach torturowali zatrzymanego aż go zabili. Dopiero po publikacji prasowej odwołano m.in. komendanta wojewódzkiego policji. Opozycja domaga się komisji śledczej. W państwie PiS „dowody” zbiera się używając pałek, paralizatorów i tortur.

Tryumf Macierewicza. Przyszli „pogromcy Specnazu” już po przysiędze! Czterystu ochotników zostało właśnie „żołnierzami” Wojsk Obrony Terytorialnej. W jednostkach pojawią się raz w miesiącu. Macierewicz obiecuje Szwejkom „najnowocześniejszy” sprzęt. Odkryliśmy pilnie strzeżoną tajemnicę wojskową – po 16 dniach szkolenia ochotnicy zdobyli kluczową umiejętność. Będą wyłapywać kule wroga własnymi ciałami…

Budżet pod kreską. PiS rządzi w czasach świetnej koniunktury, ale i tak zadłuża państwo. Rozpasanie budżetowe tylko w ubiegłym roku spowodowało ogromny wzrost długu publicznego z 51 do 54 proc. PKB. Na pomoc państwu ruszył NBP, który wpłaci do budżetu aż 8,74 mld. zł. Kilka razy więcej wpłacą miłośnicy wody ognistej. Wg. WHO, Polacy razem z Rosjanami są na 4 miejscu na świecie w piciu alkoholu. Statystycznie 12 litrów na głowę. Gdy Polska pod rządami PiS biednieje, alkoholizm to cecha prawdziwego patrioty…

Czas limuzyn. PiS szedł do władzy z hasłami odnowy moralnej, pokory i służby ludziom. Zamiast tego mamy degenerację i zgorszenie, pychę i arogancję władzy. Niedawno premier Szydło zapewniała: „Czas limuzyn się skończył!”. Kłamała – dygnitarze PiS jeżdżą 505 limuzynami, a rząd chce im dokupić jeszcze 258! Czas limuzyn się skończy, jak wszystkie rozbiją…

Sędzia kalosz. Wg. sondażu SW Research aż 46 proc. Polaków chce ustąpienia Lecha Morawskiego z Trybunału Konstytucyjnego z powodu jego skandalicznego wystąpienia w Oxfordzie. Broni go tylko 14 proc. Sędzia cierpi prześladowania za prawdę. Powiedział – „to iluzja, że są apolityczni, neutralni sędziowie”. A przecież mówił o sobie…

Sejm kibolski. Nasz felietonista Piotr Gadzinowski o realiach parlamentarnych – „Za czasów, kiedy byłem w Sejmie pisowiec siadał z platformersem przy jednym stoliku, pogadał, napił się jakiegoś płynu i nikogo to nie dziwiło. Teraz, kiedy przychodzę do Sejmu, to nie przypominam sobie sytuacji, żeby poseł PO usiadł obok posła PiS. Posiedzenie sejmowych komisji wygląda jak stadion – jest sektor dla PiS, sektor dla PO, a niektórzy posłowie z opozycji pełnią rolę buforów.”

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
23 maja 2017

FAKTY - 16 maja 2017

Szydło po pekińsku. Premier poleciała do Pekinu na międzynarodowe „Forum Pasa i Szlaku”. Rozmawiano o projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku. Polska może zostać chińską bramą do Europy. PiS chce z pomocą Chińczyków wybudować za 30 mld zł Centralny Port Komunikacyjny pod Warszawą. Szydło była w białej garsonce, w Chinach to kolor żałoby. Jak ktoś ma pecha to i w bananie na pestkę trafi…

Kaczyński skarcony. Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii ostro pod adresem PiS – „Krzyż nie może być niesiony na czele takiej czy innej grupy – choćby sama miała poczucie, że jest wierząca czy do wiary się odwołuje – gdy podczas tego marszu czy pochodu padają słowa nienawiści, złości, agresji, podszyte chęcią poniżenia, zniszczenia czy zniesławienia innych”. Wypada dodać – modlą się przed figurą, a diabła mają za skórą…

PiS w odwrocie. Jarosław (nie)Wielki ogłosił, że nie będzie limitu dwóch kadencji wstecz w wyborach samorządowych. Przeciwko niemu protestowali samorządowcy, nawet z PiS. Ukochany (przez nich) Wódz ogłosił, że wziął pod uwagę sprzeciw Dudy. Chyba Kaczyński wyjrzał na świat ze swego partyjnego gabinetu. Odkrył, że orientacja w terenie może dać mu więcej radości niż orientacja seksualna.

Czas Orwella. Z portalu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego usunięto 3 wyroki – sygn. K 47/15, K 39/16, K 44/16. Nie uznaje ich PiS, bo stwierdzają niezgodność ich ustaw z Konstytucją R.P. Całkowite wygumkowanie zakazanych przez władzę wyroków jest niemożliwe – wskazuje je 90 innych orzeczeń TK. Sprawcy nie mogą więc liczyć na bezkarność, pozostawili swoje odciski palców…

Ofensywa Platformy. PiS spytał PO o 500+, CBA, IPN, imigrantów i wiek emerytalny. PO chce debat z Morawieckim, Szyszko, Ziobro, Błaszczakiem i Waszczykowskim. Także odpowiedzi na 3 pytania: kiedy list gończy za Berczyńskim, dlaczego rolnicy nie otrzymają w czerwcu wszystkich dopłat, ile milionów z budżetu państwa zyskał Rydzyk. Na odpowiedzi PiS nie ma co liczyć. Nie sposób umyć zębów w pralce…

Miesiączka smoleńska. Kolejny odcinek partyjnego serialu comiesięcznych spotkań nibyżałobnych. Fanatycy Kaczora usłyszeli: „Będą pomniki i będzie prawda o Smoleńsku”. Kontrmanifestanci z KOD i „Obywateli RP” stanęli z flagami Polski i UE i białymi różami. Kaczyński wypalił: „te białe róże, to symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści”. Białe róże były symbolem antyfaszystów. Kaczyński mówił o skrajnej nienawiści i głupocie – ale swojej…

Terlecki antyrządowy. Na posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS jego szef Ryszard Terlecki skrytykował ministrów rządu Beaty Szydło. Nie przychodzą na posiedzenia sejmowych komisji, wysyłają wiceministrów lub dyrektorów departamentów. Jak już przyjdą, zwykle są nieprzygotowani. Paraliżuje to prace komisji sejmowych. Nie ma się co dziwić – jak ktoś się kaczką urodził, to orłem nie umrze…

Ubywa katolików. Amerykańskie Pew Research Center ankietowało 25 tys. osób w 18 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W nich 57 proc. to prawosławni, a 18 proc. katolicy. Najwięcej w Polsce – 87 proc., najmniej w Czechach – 21 proc. Aż 64 proc. uważa, że „prawdziwy Polak to katolik”. 45 proc. Polaków chodzi do kościoła, 27 proc. modli się codziennie. 48 proc. uważa homoseksualizm za naganny, a 26 proc. że żona ma słuchać męża. Na szczęście 47 proc. opowiada się za demokracją, a 42 proc. młodych (18-34 lata) za legalnością małżeństw homoseksualnych.

Zimne ucho. Według badań panelu Ariadna satyryczna saga narodowa „Ucho Prezesa” zdaniem 47 proc. Polaków wcale nie ociepla wizerunku PiS. 14 proc. sądzi, że „raczej” ociepla, a tylko 4 proc. że ociepla. 53 proc. uważa, że negatywnie wpływa na wizerunek rządu. 45 proc. że negatywnie na wizerunek Kaczyńskiego. Kultowe dzieło Roberta Górskiego z Kabaretu Moralnego Niepokoju pozytywnie ocenia aż 55 proc., a negatywnie tylko 12 proc. Polaków.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
16 maja 2017

FAKTY - 9 maja 2017

Prawica zatrzymana. Na razie we Francji, gdzie Emmanuel Macron wygrał z Marine Le Pen ok. 3:2. „Zwyciężyła Wolność, Równość i Braterstwo nad tyranią fake news” – skomentował szef RE Donald Tusk. Europa odetchnęła, prawica zgrzyta zębami. Ponoć Kaczyński chce prezydentowi Francji wysłać w prezencie sztućce.

Marsz Wolności. W Warszawie ok. 100 tys. Polaków opowiedziało się za Polską uśmiechniętą, bez „drugiego sortu”. Za państwem demokratycznym, europejskim, szanującym prawo, w tym prawa mniejszości. Z tej okazji Kaczor zażartował, że mamy demokrację „najlepszą ze wszystkich w Europie”. Tak, tak, a najazd Hunów na Europę był spotkaniem u cioci na pączkach.

Suweren wkurzony. Wg. panelu Ariadna rząd Szydło zachwyca tylko 13 proc. Polaków. Aż 55 proc. z nas domaga się dymisji złych ministrów: Macierewicza (84 proc.), Szyszko (69 proc.), Waszczykowskiego (64 proc.). Rekonstrukcji rządu żąda nawet 49 proc. wyborców PiS. Nic to nie da, pudrowanie syfa nie uleczy.

PO zostawi 500+. W reakcji na spadające notowania PiS straszy, że gdy wygra PO to odbierze „pińcet”. Platforma deklaruje, że przeciwnie, da 500+ także rodzinom z pierwszym dzieckiem i samotnym matkom. Obecnie korzysta z programu 3,8 mln dzieci (55 proc.), w tym w miastach ok. 50 proc. i na wsi ponad 63 proc.

Jak Duda z konopii. Adrian czy Andrzej w roli prezydenta wydukał coś o referendum konstytucyjnym w 2018 r. Wcześniej PiS wyrzucił do kosza ok. miliona wniosków o referendum edukacyjne. Prezydencki pomysł nie spodobał się nawet pisowcom. Zaś opozycja zgasiła Dudę jednym zdaniem. Nie ma sensu dyskusja z kryminalistą o zmianach w kodeksie karnym. Dodajmy, że piroman nie zrobi dobrej gaśnicy.

Trwają matury. Stres dopadł blisko 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Razem z nimi egzamin dojrzałości zdawać będzie także ponad 50 tys. wcześniejszych abiturientów. Jeszcze trochę „dobrej zmiany” w edukacji i na maturze będzie tylko test z religii. Trzeba wkuć, że Jezus nie był Żydem, ale Polakiem i urodził się nie w Betlejem, ale w Toruniu.

Zaprzaństwo Głódzia. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przemówił abp Sławoj Leszek Głódź. Tydzień wcześniej episkopat wzywał do „refleksji nad językiem” i ostrzegał przed myleniem patriotyzmu z nacjonalizmem. W duchu takiej „refleksji” Głódź wywrzeszczał, że „totalna opozycja wypacza demokrację” i ożywia „narodowe zaprzaństwo”. Głódź, zwany „Flaszką” ponoć był trzeźwy. To dopiero zaprzaństwo!

Afera za 13 miliardów. Wacław Berczyński pochwalił się, że „wykończył Caracale”. Piątka posłów PO sprawdziła w MON dokumentację przetargu. Kolesie Macierewicza za bardzo odlecieli. Minister mógł przekroczyć uprawnienia, udostępniając im 21 tys. stron niejawnych dokumentów. Teraz Caracale mogą ich wykończyć.

Wawel zakazany. Policja usilnie szuka śmiałka, który przerobił znak drogowy przy wjeździe na Zamek Królewski. Co miesiąc jeździ tamtędy Jarosław (nie)Wielki na grób brata Lecha. Poprawiony znak zakazywał „kupczenia wiarą i akwizycji przekazu partii”. Jarosław nie musi szukać innej drogi, policja usunęła ten zakaz. Kaczor może, jak zazwyczaj, obrócić kota ogonem i wjeżdżać na ulubionym biegu – wstecznym…

Silni, zwarci, gotowi. NATO „wysuwa obecność” z ramienia na czoło, czyli nad Bałtykiem. Prezydent Duda wysłał więc kilkuset polskich żołnierzy do Rumuni i Łotwy. Powstaje też polska (tajna) cyber armia. Na razie za dwa miliardy ok. 70 informatyków poszpera w necie, wyszkoli się w hakerstwie i szyfrach. Potem zameldują: J4k poD@ją M3D14…

Sami swoi. Dzięki kaczej partii błyskotliwą karierę robią nawet wicemisiewicze. Były kierowca Jadwigi Kaczyńskiej awansował na wiceszefa BOR. Kierowca Kornela Morawieckiego (tatusia) dostał u wicepremiera Mateusza Morawieckiego (syna) posadę… szefa gabinetu politycznego. Po takich awansach obywatele daleko nie zajadą…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
9 maja 2017

FAKTY - 2 maja 2017

Święto Pracy. Od 1890 roku obchodzone na całym świecie, także w Polsce. W tym roku manifestowano pod hasłami: „Przywróćmy godną pracę, „Polska dla milionów – nie dla milionerów”, a także „Najpierw ludzie, potem zyski”. Polska jest niechlubnym liderem UE w „śmieciówkach”. Z przymusu pracuje tak ok. 1,3 mln osób. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych traci na tym aż 5 mld zł rocznie!

Szczęśliwa trzynastka! Od 1 maja 2004 Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Wg. najnowszego sondażu CBOS, aż 88 proc. Polaków popiera nasze członkostwo w UE. Przeciw tylko 8 proc. Z sondaży wynika, że im bardziej kacza partia ujada na Unię – tym chętniej Polacy ją popierają. Aż 41 proc. chce pogłębiania integracji. Jednak 62 proc. nie chce wprowadzenia euro.

Trakt pisowski. Mazowiecki Urząd Wojewódzki aż na trzy lata zarezerwował 800 metrów Traktu Królewskiego w Warszawie. 10 każdego miesiąca na miesięcznice smoleńskie. Według niepełnych danych, od stycznia 2015 do marca 2017, tylko za ich policyjną ochronę podatnicy zapłacili ponad 2 mln złotych. Będzie drożej, bo organizatorzy zapowiadają obrzędy od 6 do 22 wieczorem.

Prezydent niektórych. Andrzej Duda w TVP Historia wskazał nową podkategorię „gorszego sortu” Polaków. Mają nimi być „potomkowie zdrajców”. W swej łaskawości nie wskazał, do którego pokolenia będą ścigani za domniemane błędy przodków. Aktyw prawicy zaprzecza, że Duda sortuje Polaków. Czego można oczekiwać od ludzi lotnych jak furmanka z węglem?

Naprzód Francja! Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron krótko: „Znacie przyjaciół i sojuszników pani Le Pen. To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina. To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji. Codziennie łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady.” PiS w szoku że lider ruchu „En Marche!” (Naprzód) potrafi nie tylko jeść widelcem.

Kaczy Nobel. Jarosław odsłonił pomnik brata Lecha. Na razie w Białej Podlaskiej, ale zapewne będzie ich więcej. Wyjawił, że… „Solidarność by nie miała żadnych szans, gdyby nie pozycja Lecha Kaczyńskiego”. Wkrótce zatem zapewne PiS odbierze Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Chodzą też słuchy, że obu braci wykarmiła wilczyca kapitolińska i tak powstał Rzym…

Przemysł pogardy. Na profilu w mediach społecznościowych niejakiej Marii Szonert-Biniendy szokujący fotomontaż: Donald Tusk w mundurze SS. Pupilka PiS, wsławiła się skłócaniem Polonii oraz ożenkiem z pseudospecem podkomisji smoleńskiej. Za te „zasługi” została „konsulem honorowym. Twierdzi że jej konto „zostało zhakowane”. MSZ po rozmowie z nią oświadczył, że to „jej prywatne poglądy”. Wnikliwie zapozna się z nimi prokuratura.

Tusk górą! Według najnowszego sondażu Kantar Millward Brown, w drugiej turze wyborów prezydenckich Donald Tusk wygrałby z Dudą 50:45. We wcześniejszym sondażu Polstar, także wygrywa były lider PO. Strwożeni miłośnicy „dobrej zmiany” debatują, co zrobić, aby Tusk nie przyjechał na białym pendolino.

Buta ONR. Narodowcy przemaszerowali ulicami stolicy. Protestowali Obywatele R.P. z transparentem: „Tu są granice przyzwoitości”. Przypomnieli też przedwojenne hasło narodowych radykałów: „Endek, Hitler dwa bratanki”. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych opublikował nagrania z brutalnej interwencji policji. Coraz więcej Polaków domaga się delegalizacji ONR jako ruchu neofaszystowskiego.

Kapłaństwo kobiet? Premier Szydło w kaplicy w Łagiewnikach czytała tzw. Pismo Święte. Szefowa jej kancelarii Beata Kempa wygłosiła kazanie na mszy w Kaliszu. Czytała też nieświęte pismo Szydło, w którym premier nawoływała do pielgrzymki. Wygląda na to, że kościół zmienia zdanie ws. kapłaństwa niektórych kobiet.

Order zniewagi. Francuzka Annette Laborey odmówiła przyjęcia od Dudy Orderu Zasługi RP. W latach 70. i 80. wspierała polską opozycję. Jako jedną z przyczyn odmowy wskazuje „podeptaną zasadę rozdziału Kościoła od państwa”. Podkreśla, że obecnie „Polska wpadła w ręce partii, którą mogłabym tylko zwalczać”. I dodaje: „Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę”.

Odnowa moralna. Nie ma tygodnia bez rewelacji z frontu „odnowy moralnej” PiS. Radny kaczej partii z Bydgoszczy złożył mandat, gdy upubliczniono że znęcał się nad żoną. Posłowi Kaczyńskiego żona wytyka zdrady małżeńskie. Domaga się „Reżimu Moralnego w Sejmie i Senacie” oraz zakazu kandydowania do Sejmu dla kawalerów. Wtedy PiS nie miałby nawet koła poselskiego. Kaczora też by nie było…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
2 maja 2017

FAKTY - 25 kwietnia 2017

Wkurzony suweren. Ekipa Szydło ponosi kolejne sukcesy. Ponad połowa Polaków źle ocenia rząd. Zmian w nim chce 67,6 proc. W sondażu IBRIS na PiS głosowałoby tylko 31,7 proc., na Platformę aż 30 proc. Jeśli PO zje Nowoczesną, to w przyszłym Sejmie miałaby więcej posłów niż PiS z Kukizem! Do Sejmu ma szansę wejść SLD!

Petent Duda. Prezydent nieśmiało pisze listy do ministra wojny. Groteskowymi epistołami usiłuje kreować się na wodza armii. W tym sporze jednak aż 48,2 proc. Polaków popiera Dudę, a tylko 1,4 proc. Macierewicza. Ale Jego Fajtłapowatość przegrywa z bezczelnością ministra. Może to się zmienić, bo ostatnio na pochyłego Antka wszyscy PiS-owcy skaczą…

Silni, zwarci, gotowi. Rząd planuje zwiększyć etaty w wojsku z obecnych 150 do 200 tys., w tym 130 tys. zawodowych. Przez najbliższe 10 lat wydatki na armię mają wzrosnąć o ponad 117 miliardów. Do 2030 roku wyniosą 2,5 proc. PKB. Dyskutuje się o przywróceniu poboru. PiS będzie miał możliwość posłać opozycję „w kamasze”.

Polska w kondominium. Nasz kraj był współgospodarzem międzynarodowych targów przemysłowych w Hanowerze. Angela Merkel cierpliwie ignoruje kacze zaczepki oraz buduje partnerskie relacje z Polską. Na targach prezentowaliśmy nie ogórki i oscypki, ale innowacyjne technologie. Aż 3/4 Polaków przy zakupach wykazuje „patriotyzm konsumencki”, wybierając towary polskie – bo dobre. PiS jeszcze tego nie zepsuł.

Tusk na celowniku. Szef Rady Europejskiej stawił się w warszawskiej prokuraturze. Na razie jako świadek w śledztwie przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Ziobrowa prokuratura zarzuca im współpracę z rosyjską FSB bez zgody premiera. Choć zgoda była, a pierwszą taką umowę akceptował prezydent Lech Kaczyński. FSB ma ok. 200 podobnych umów ze służbami na całym świecie…

Spiżowy szał. Kacze PiS nie ustaje w upomnikowianiu stolicy i kraju. Jarek, Słońce Żoliborza obawia się że zapomnimy o jego „poległym” bracie. Marzy o Lechu w spiżu, marmurze, brązie, granicie, na kopcu lub na koniu. Pomnikowej prywaty Polacy nie akceptują. Według sondażu Pollster, aż 61 proc. Warszawiaków uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na pomnik. Wielkości nie zbudują propagandowe cokoły.

Kop w górę. Skompromitowany nieudolnością minister od zagranicy przed wakacjami odejdzie z MSZ. Odkrywca San Escobar ma zostać… ambasadorem Polski przy ONZ. Rządowa propaganda dymisję Waszczykowskiego przerabiać będzie usilnie na „sukces Polski”. Ten ruch to dowód na sukces pisowskiej dyplomacji. Powiedzieli ministrowi spier… w taki sposób, że już odczuwa podniecenie przed podróżą.

Wiosna referendalna. PiSowska „metropolia warszawska” budzi liczne kontrowersje. Wkrótce referenda w podwarszawskich gminach: Błoniu, Józefowie, Konstancinie-Jeziornie, Lesznowoli, Michałowicach, Nieporęcie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Raszynie, Starych Babicach i Wieliszewie. Jakoś nie tęsknią tam za włączeniem do Warszawy. W Legionowie zagłosowało już przeciwko temu aż 94 proc. z 47 proc. głosujących mieszkańców.

Konsul honorowy. Alberto Stebelski-Orlowski, konsul honorowy R.P. w Meksyku odmówił przyjęcia od prezydenta Dudy Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi R.P. Uzasadnił to „malejącym prestiżem Polski na arenie międzynarodowej, skutkiem posunięć obecnego rządu polskiego”. Na co mu taki blaszany dyplomik od PiS?

Ucho prezesa. Satyryczna saga narodowa na You Tube niezmiennie bije rekordy popularności. Tym razem Robert Górski jako Ten Prezes ostrzem satyry ciacha opozycję. Dostaje się zwłaszcza temu, co myli Sejm niemy z głuchym i obchodzi święto Sześciu Króli. Ale i z prezydenta niezły ancymon. Odzyskuje radość życia po zapaleniu „leczniczego papieroska”…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
25 kwietnia 2017

FAKTY - 18 kwietnia 2017

Jaja wielkanocne. Stosownie do okołoświątecznego nastroju GUS podał, że statystyczna kura znosi w roku 219 jaj. Kury były szczęśliwsze za rządów PO-PSL, znosiły wtedy aż 228 jaj rocznie. Najwięcej w Wielkopolsce i na Mazowszu. Kurze rekordy pobija kacza partia. Znosi najwięcej politycznych jaj. Zaczęła od wyborczego jajka – niespodzianki. Potem były coraz większe jaja…

Suweren przeciw. Według sondażu dla Faktu i radia Zet dominuje przekonanie, że PiS nie wygra kolejnych wyborów parlamentarnych. 36 proc. Polaków obstawia, że nowy rząd utworzy koalicja PO – Nowoczesna – PSL. Prawie 24 proc. badanych czeka na zupełnie nową partię opozycyjną. Niespełna tyle samo jeszcze udaje że wierzy w sukces wyborczy kaczej partii. Pycha zawsze kroczy przed upadkiem…

Zagubieni w Europie. Polacy fatalnie oceniają dyplomację rządu PiS. W sondażu SW Research dla rp.pl aż 60 proc. Polaków negatywnie ocenia „sukcesy” ekipy Szydło, a zwłaszcza ministra Waszczykowskiego. Negatywną ocenę wystawiają częściej osoby powyżej 50 roku życia (65 proc.) oraz z wyższym wykształceniem (65 proc.). Coraz mniej osób zaprzecza, że Polską obecnie rządzą dyplomatołki…

Dewocyjny idiotyzm. Prymas abp Wojciech Polak skrytykował przyjęcie przez posłów PiS sejmowej uchwały o objawieniach fatimskich. Jednoznacznie stwierdził: takie akty powinny być w kościele, nie w Sejmie!. Radiomaryjnie rozmodlone fanatyczki w rozpaczy. Dlaczego prymas jest antykościelny, a one bardziej papieskie od papieża?

Zdrajcy państwowi. Publicznie dostępny katalog IPN ujawnił nazwiska (także tzw. legalizacyjne) prawie tysiąca oficerów i agentów wywiadu PRL oraz III R.P. Fanatycy lustracji z nienawiści do poprzedniego ustroju atakują służby specjalne. Tam, gdzie zaczyna się państwo PiS, kończy się logika i mądrość…

Błaszczak profaszysta. Bieżący minister spraw wewnętrznych pochwalił „zamykanie uchodźców w kontenerach ogrodzonych drutem kolczastym”. Tym samym rządowa strategia wobec uchodźców nabiera zupełnie nowego oblicza. Ekipa PiS być może przyjmie jednak uchodźców. Przecież obóz koncentracyjny Auschwitz czeka…

Misiewicz poległ. Kaczyński wywalił z PiS pupila Macierewicza. Bierny, mierny, ale wierny Misiewicz robił karierę za publiczne pieniądze. W Polskiej Grupie Zbrojeniowej miał dostawać 50 tys. miesięcznie. Kaczor nie zdzierżył i skasował symbol partyjnego nepotyzmu. Tabuny innych Misiewiczów nadal grzeją leniwe tyłki na państwowych posadach.

Macierewicz niezgody. Choć dał Kaczyńskiemu zamówioną „pewność, że doszło do wybuchu” Tu-154M, ten wyrzucił jego pupila z PiS. Dymisja Antka o Dzikich Oczach wisi w powietrzu. Usilnie broni go o. Tadeusz Rydzyk, też biznesmen. O Antoniego pogryzł się Karnowski (wSieci) z Sakiewiczem (Gazeta Polska). Lud smoleński wciąż jeszcze wpatruje się w prezesa jak jeleń w reflektor.

Toporek niezgody. Pogoda nie sprzyja nartom, prezydent Duda wziął się za politykę. Po odejściu wielu generałów z armii zauważył że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Pisze podania do Macierewicza, doszło do spotkania. Wiceszef prezydenckiej kancelarii: „nie ma żadnego topora wojennego”. Na Antka nie wystarczy toporek…

Żandarm świata. Rakiety Tomahawk spadły na syryjską bazę wojskową Szejret. Do wybrzeży Korei Płn. płyną: lotniskowiec USS Carl Vinson, niszczyciele i krążowniki. W Afganistanie 10,3 tonowa bomba GBU-43 MOAB spadła na jaskinie islamistów. Były analityk CIA Snowden ujawnił, że cel to kompleks Tora Bora, zbudowany za kasę CIA. Amerykanie rozwiązują problemy, które sami wcześniej stworzyli…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
18 kwietnia 2017

FAKTY - 11 kwietnia 2017

Radość smutku. Marszałek Sejmu opublikował zdjęcia ze wielkanocnego spotkania klubu PiS. Dygnitarze rządowi mają na nich miny, jakby prowadzono ich na śmierć. Nastrój stosowny, bo po miesiącach ich rządów mamy stypę po demokracji. Pisowcy smętni, bo dotarło do nich, że Polacy coraz bardziej ich nie chcą. Jeszcze parę wesel i wreszcie oczekiwany pogrzeb!

Dyktatura PiS. Prawicowa prof. Jadwiga Staniszkis publicznie mówi o niszczeniu demokracji, destrukcji fundamentów państwa i upartyjnianiu sądów. Ostrzega, że zaczyna się dyktatura, a upartyjnianie państwa władza utożsamia z demokratyzacją. Apeluje: „dla pamięci Lecha Kaczyńskiego” Jarosław winien przyznać, że „PiS się zapędził w niszczeniu wolności i eskalowaniu konfliktu”.

Kłamstwo państwowe. Przez 7 lat od katastrofy smoleńskiej bajdurzono o sztucznej mgle, helu, dobijaniu rannych, spisku Tuska z Putinem, trotylu i huku eksplozji. Podkomisja smoleńska obwieściła, że 900 metrów przed pasem, na pokładzie Tu 154M wybuchł „ładunek termobaryczny”. To jedyna bezgłośna bomba na świecie! Nikt jej nie usłyszał, nie odnotowały rejestratory, nawet piloci jej nie zauważyli – nadal odliczali schodzenie do 20 metrów…

Jarosław nienawiści. Kaczyński jednym tchem o „lepszej części społeczeństwa” oraz o „celowym dzieleniu wspólnoty”. O tym, że „nienawiść zabija racjonalne myślenie”, a także o „celowym naprowadzaniu samolotu” oraz „pewności, że doszło do wybuchu”. Urojenia Kaczyńskiego i Macierewicza, ignorancja ich „ekspertów”, pękające parówki – nie przekonują. 56 proc. Polaków nie popiera teorii o zamachu.

Jedynowładztwo. Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje, że zmiany PiS w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa naruszają konstytucyjny trójpodział władzy i niezależność sądów. Minister Ziobro będzie mianował nowych sędziów (asesorów). Sprzeciw do Krajowej Rady Sądownictwa od takiej decyzji rozpozna zasiadający w jej składzie… Ziobro.

Skoki na kasę. Pisowcom mało wszechwładzy. W Sejmie dwa nowe projekty ustaw. Pierwszy odda rządzącym kontrolę nad 31 mld euro unijnych środków z regionalnych funduszy. Drugi umożliwi przejęcie milionów przeznaczonych dla 16,2 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Kacza partia marzy, by wypchnąć ludowców ze wsi. PiS podpala, więc chętnie przejmie nadzór nad gaszeniem…

Środowisko Szyszki. Układ córki ministra, duszpasterza leśników oraz szefa „Gazety Polskiej”. Szyszko-Podgórska, Duszkiewicz i Sakiewicz zmajstrują portal o Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo Środowiska tatusia Szyszki dało na to córce i znajomym sześć milionów złotych z NFOŚiGW. Minister w płatnym ogłoszeniu w „GP” dziękuje za wsparcie m.in. słuchaczom Radia Maryja i telewizji Trwam. Układ trwa i trwa mać!

Rydzyk w sieci Do prokuratury trafiło zawiadomienie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Walczy ona m.in. o jawność wydatkowania publicznych pieniędzy. Chciała ustalić, ile i na co dostały z naszych podatków fundacje Tadeusza Rydzyka: Lux Veritatis i Nasza Przyszłość. Redemptorysta nabrał wody w usta. Przemówi w prokuraturze.

Zapowiedź klęski? W przedterminowych wyborach prezydenta Stargardu zwyciężył dotychczasowy wiceprezydent Rafał Zając. Zdobył aż 87,6 proc. głosów! Rozgromił konkurencję: kandydat PiS otrzymał ledwo 10,7 proc., a kandydatka PO tylko 1,7 proc. Będą emocjonujące wybory samorządowe. PiS i PO mogą ponieść sukces…

Ucho prezesa. Już dwunasty odcinek satyrycznej sagi narodowej na YouTube! Robert Górski jako Ten Prezes szuka właściwych epitetów i kalumnii do przemowy, jako „odpowiedź na przemysł pogardy”. Bohaterem tego „Ucha Prezesa” jest ten, który jak jakiejś gafy nie palnie to chyba chory jest!”. Prezes rozpoczyna operację „Obsesja”. Z planem „B” oraz „C” – „jak cokolwiek”.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
11 kwietnia 2017

FAKTY - 4 kwietnia 2017

Urodziny Konstytucji. Dwudziestolecie ustawy zasadniczej świętowała tylko opozycja. Rząd zignorował to święto, podobnie jak ignoruje konstytucyjne wartości. PiS nazywa konstytucję „postkomunistyczną” i chce jej zmiany. Na szczęście nie ma większości. Kacza partia jest jak piroman gadający o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.

Bunt suwerena. Partii rządzącej dramatycznie spada poparcie wyborców. Platforma może leniwie czekać na wybory. PiS zwoła kongres. Pisiaki żądają, aby Pan Prezes wywalił kiepskich ministrów: Macierewicza, Waszczykowskiego, Ziobrę, Radziwiła, Jurgiela i Szyszkę. Problem w tym, że to twarze tego rządu. Uważamy, że jak się ma taką twarz, to lepiej na niej siadać.

Niewdzięczne społeczeństwo. Obywatele nie doceniający zachwalanej przez rząd „dobrej zmiany” zostaną ukarani. Wicepremier Gliński chce odebrać organizacjom pozarządowym miliony euro z tzw. funduszy norweskich. Obecnie służą rozwojowi demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. PiS chciałoby je przekazać rządowemu „Narodowemu Centrum”. Aby służyły rozwojowi rządu i społeczeństwa smoleńskiego.

Sukces Morawieckiego. Ministerstwo Finansów poinformowało, że dług państwa na koniec 2016 roku wyniósł ponad bilion złotych! To 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Każdy Polak ma do spłacenia ponad 26 tys. zł! Według FOR do tego należy doliczyć kolejne 3 biliony długu ukrytego, m.in. zobowiązań emerytalno-rentowych. Bilion złotych w banknotach waży 8 tys. ton, można za niego kupić wszystkie spółki notowane na polskiej giełdzie. Sukces, że ho, ho!

Sądne dni. Ziobro upolitycznia Krajową Radę Sądownictwa. Protestują sędziowie, Rzecznik Praw Obywatelskich, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Komisja wolności obywatelskich organizuje w Parlamencie Europejskim debatę nt. państwa prawa w Polsce. Jeszcze trochę rządów PiS i będziemy się witać: „Dzień Ziobry” oraz żegnać „Do więzienia”…

Szaleństwo Ziobry. Po 11 latach koszmarnego procesu sąd uniewinnił 4 lekarzy, oskarżanych przez Ziobrę o umyślne spowodowanie śmierci jego ojca. Dziesiątki przesłuchań, rewizji, oskarżeń, kłamstw, analizy kartotek medycznych kilkudziesięciu tysięcy pacjentów, rozliczne opinie biegłych. Za pieniacką mściwość ministra zapłacą wszyscy podatnicy. Dobra zmiana?

Odlot MON. Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że MON złamał prawo, negocjując zakup samolotów dla VIP-ów tylko z amerykańskim Boeingiem. Za ok. 2,5 mld złotych rząd PiS będzie mógł latać trzema samolotami B737-800. Wcześniej MON kupił od firmy Gulfstream dwa samoloty G550 za ponad 440 mln zł. Nie od dziś wiadomo, że Macierewicz lubi odlecieć…

Smoleńskie fantasmagorie. Wojskowa prokuratura oskarża rosyjskich kontrolerów o „umyślne sprowadzenie katastrofy”. 51,4 proc. Polaków sądzi, iż był to wypadek. W zamach wierzy 14,2 proc., w tym tylko 34 proc. wyborców PiS. Teorie o spisku miał podgrzać film „Smoleńsk”. Jednak Krauze za tego gniota dostał 7 „Węży”, m.in. za najgorszy film roku. Zespół Macierewicza tylko w tym roku wyda ponad dwa miliony na tropienie zamachu. Na pewno coś w tych parówkach wywęszą…

Ucho prezesa. Jedenasty odcinek satyrycznej sagi narodowej na YouTube gromadzi miliony widzów. Robert Górski jako Ten Prezes przyjmuje „po kolędzie”, stąpającego po płatkach kwiatów Ojca wszystkich. Redemptorysta wyjawia: „Wiara góry przenosi, a wiara i pieniądze – to już wszystko…” Wybuduje stok narciarski w Toruniu! Żąda kasy. Trwa więc dialog bankomatu z urną wyborczą: „ile chcesz?” – „a ile masz?”…

Jasna Góra nacjonalizmu. Tysiąc wszechpolaków i narodowców z pochodniami polazło na pielgrzymkę, żądając „Wielkiej Polski Katolickiej”. Rzeszowski biskup emeryt Kazimierz Górny porównał ich do „Szarych Szeregów”. Dominikanin o. Tomasz Dostatni przypomina słowa prymasa abp. Polaka oraz abp. Gądeckiego, że nacjonalizm jest przeciwieństwem patriotyzmu. Narodowcy maszerowali z tysiącem pochodni, a tacy nieoświeceni.

Antypolski spisek. Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargę Michała Szczerby. Poseł PO poskarżył się na wykluczenie go z obrad Sejmu po obraźliwych ponoć dla Marka Kuchcińskiego słowach: „panie marszałku kochany”. Nerwowa reakcja marszałka Sejmu R.P. spowodowała grudniowy kryzys parlamentarny. Ale kiedy ETPCz uzna, że Kuchciński naruszył prawo, PiS-u nie będzie w paplamencie.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
4 kwietnia 2017

FAKTY - 28 marca 2017

Szydło bezwstydu. W 60 rocznicę traktatów rzymskich, które zapoczątkowały Unię Europejską, szefowie 27 państw UE ogłosili deklarację jedności. Na szczyt premier Szydło pojechała we wściekle żółtym żakiecie. Według znawców, to kolor zdrady i bezwstydu. Żółte szaty nosił Judasz oraz włoskie kurtyzany. Nam się to słoneczko podoba – na jego widok nawet psy wyją bardziej melodyjnie…

Tusk nielegalny. Odkrywca nieistniejącego państwa San Escobar, udający ministra Waszczykowski, odkrył że szef Rady Europejskiej został wybrany nielegalnie. Ogłosił to Polsce i światu, ale 27 państw UE znowu olało PiS-owskie fochy. Prezydencki minister Szczerski zaraz sprostował, że sprawę „uznajemy za zamkniętą”. Według Kaczora będzie zamknięta dopiero wtedy, gdy zamkną Tuska.

PiS za Unią. Po brukselskim blamażu i antyunijnych fochach, kacza partia niemal codziennie zapewnia, jak bardzo kocha Unię Europejską. Medialna miłość wzrasta tym silniej, im słabsze są notowania partii rządzącej. Potwierdza się prawdziwość starego przysłowia – czyste sumienie to najczęściej tylko efekt kiepskiej pamięci.

Potyczka Dudy. Prezydent walczy dla siebie o jakąś pozycję w armii Macierewicza. Zwierzchnik sił zbrojnych publicznie wysyła podania do ministra. Odpowiedzi szykuje niezwyciężony (także przez Kaczyńskiego) Misiewicz. Dla Strażnika Żyrandola mamy dwie wiadomości: obie złe. Idąc daleko się nie zajedzie. Gdyby Polacy chcieli prezydenta kochającego narty – wybraliby Małysza.

Przeciw metropolii. Aż 94,2 proc. mieszkańców Legionowa, przy frekwencji 46 proc. było przeciw włączeniu go do „wielkiej Warszawy” projektowanej przez PiS. Projekt zatem upadł, zanim na dobre się narodził. Miażdżący wynik referendum wystarczy zamiast tysiąca słów komentarza.

Sztuka kultury. Sejmowa komisja kultury, pod wodzą wielbiących Rydzyka posłanek PiS: Sobeckiej i Bubuli naskrobała projekt uchwały Sejmu R.P. w sprawie… objawień fatimskich. Dominikanin, o. Paweł Gużyński – to dewocyjny idiotyzm! Współczujemy posłom opozycji – to naprawdę sztuka ścierpieć tego rodzaju „kulturę”…

Zakaz konkurencji. Obywatele lepszego sortu chcą zakazu handlu w niedzielę. Rząd udaje że nie chce, ale wspiera kościelny szlaban. Z takiego zakazu Węgry wycofały się po roku. Niedzielny handel przeniósł się bowiem do internetu. W Polsce zakaz ma szanse – Kaczor internetu nie ogarnia, na razie potrafi tylko udawać stojak na tablet.

Przedsiębiorcy antyrządowi. Według Konfederacji Lewiatan, aż 76 proc. polskich przedsiębiorców odczuwa niepewność w związku z działaniami rządu. Ponad połowa negatywnie ocenia możliwości prowadzenia biznesu w tym roku. Jakoś nie działają na nich śliczne prezentacje wicepremiera Morawieckiego. Uważają, że PiS zrobi im taką podatkową lewatywę, że na samo wspomnienie można się będzie zes…

Ucho prezesa. W dziesiątym odcinku satyrycznej sagi narodowej, publikowanej na YouTube, jak zwykle To ucho nadstawił Robert Górski. Jako Ten Prezes dostał szalik od Kibiców Wyklętych. Usłyszał o priorytecie ministra środowiska – „Geotermia w Toruniu. Na to teraz walimy pieniądze!”. Popularność serialu wyśmiewającego PiS coraz bardziej wkurza rządzących.

Szczęście w nieszczęściu. Według World Happiness Report najszczęśliwszy kraj na świecie to Norwegia. Polska ma 46 miejsce. W indeksie nieszczęścia Bloomberga z 45 miejsca obsunęliśmy się aż na fatalne 28. Zdecydował radykalny wzrost inflacji. Jeszcze daleko nam do Wenezueli, gdzie ceny wzrosły aż 6 razy.

Lepiej już było. Według prognoz ZUS, już w przyszłym roku zabraknie mu na renty i emerytury ok. 54,7 mld złotych. W 2022 dziura finansowa może wynieść nawet 85 mld. Ratując budżet rząd zamierza oskładkować wszystkie umowy. Emeryci mogą więc liczyć na jesień życia pod palmami. Wielkanocnymi.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
28 marca 2017

FAKTY - 20 marca 2017

PiS słabnie. Ponad 40 proc. Polaków chce dymisji rządu. Aż 68 proc. źle ocenia politykę zagraniczną. 60 proc. uważa, że wcale nie „odzyskujemy podmiotowości”. Prezydenta źle ocenia 56,5 proc. a premier Szydło 62,3 proc. Polaków. Platforma dogania PiS w sondażach i zapowiada wotum nieufności dla rządu. Blednie wizja tysiącletniego Kaczystanu…

Tsunami samorządowe. PiS zakaże startu w wyborach ok. 2/3 prezydentom miast, burmistrzom i wójtom. Wsteczna dwukadencyjność spławi 1,6 tys. samorządowców, głównie z PSL i PO. Konstytucyjność przepisów uzna magister Przyłębska, kacza prezes Trybunału Konstytucyjnego. Na tej fali popłyną po posady Misiewicze.

Spisienie prasy. Rząd szykuje „repolonizację” mediów. Kaczor chce m.in. by 20 dzienników i 100 lokalnych tygodników niemieckiej Polska Press kupił PKO BP. Rządowe media ujadają na niemiecko-szwajcarski Ringier Axel Springer, właściciela Faktu i Newsweeka. Zabolała ich krytyka, że Polska może skończyć na parkingu UE.

Sądny czas. 51 proc. Polaków źle ocenia sądownictwo. PiS chce posłusznych sobie sędziów. Rozpoczęło się zamiatanie sądów i Krajowej Rady Sądownictwa. Kurska TVPiS usłużnie atakuje „sędziowską mafię”. Już wkrótce sędziowie będą sądzili że sądzą, lecz wyroki będą pisane na Nowogrodzkiej.

Studia marzeń. Minister Gowin „zreformował” niegdyś sądownictwo, obecnie wziął się za uczelnie. Na razie sparaliżował nadawanie tytułów naukowych, w tym profesur. PiS chce przejąć Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Po to, aby dawać je tym, co trzeba. Zwykle marzeniem było dostać się na studia. Po zmianach będziemy marzyć, aby je szybko opuścić. Bo będą Misiewicze w gronostajach…

Sami swoi. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przesłuchała ministra infrastruktury Adamczyka. Nadzoruje PKP, które wypłaciło prawie 2 mln zł za fikcyjne szkolenia „antyterrorystyczne” przed Światowymi Dniami Młodzieży. Spółeczce kupionej od b. księgowej klubu PiS 3 dni po złożeniu oferty. Wskutek afery zarząd PKP odwołano, ale większość kasy wypłacono już po wybuchu afery. Swoim się nie odmawia.

Jawne umowy! Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) wysłał do ministerstw prośby o upublicznienie rejestrów ministerialnych umów. W naszej ocenie od zaraz powinny być jawne i publicznie dostępne wszystkie wydatki z pieniędzy publicznych. Potrzebna ustawa! Może marszałek zauważy, że Sejm to nie biuro pisania podań?

Agent wpływu. Pupil Macierewicza Edmund Janniger zwerbował argentyńskiego prokuratora. Rząd zapłaci Luisowi Moreno-Ocampo, aby odebrał Rosji wrak Tu-154M. Zacznie od… posłuchania rozmów z kokpitu. Może usłyszy te 3 ładunki wybuchowe, które już wcześniej usłyszał Antek o Dziwnym Spojrzeniu.

Dziewiąty odcinek satyrycznej sagi narodowej pt. Ucho prezesa. Nosiciel Tego ucha Robert Górski słyszy m.in. „wracają graty do domu Beaty”. Minister Mariusz testuje karmę dla kota. Minister Antoni z Misiem w godzinę przygnał z Lichenia, choć „warunki jazdy nie dostosowały się” do jego prędkości. Główny problem – „Co zrobić z tym patriotą roku? Tylko rujnuje opinię”.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
20 marca 2017

FAKTY - 14 marca 2017

Zwycięska klęska. 27 państw UE głosowało przeciwko PiS udającemu reprezentanta Polski. Wskutek histerycznej szarży rządu na kaczych łapach, Donald Tusk ponownie wybrany szefem Rady Europejskiej! Sromotną klęskę osłodzili Szydło czekający na lotnisku notable PiS. Kaczor z kwiatami całował po rękach a nawet w broszkę.

Szczyt szczytów. Po kompromitacji Polski na forum UE pogłoski o Polexicie. Ale aż 78 proc. Polaków chce pozostania Polski w Unii Europejskiej. Prezes kaczej partii obiecuje, że „Polska nie opuści UE”. Ale robi wszystko, żeby Unia opuściła Polskę.

PiS atyunijny! Do licznych ataków na Unię Europejską celebrytów kaczej formacji, dołączył… minister spraw zagranicznych. Niewydarzony Waszczykowski swój euroentuzjazm wyraził słowami: „musimy tam funkcjonować. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili możemy zostać oszukani”. Czy ktoś mu wyjaśni, że nie robi się kupy na środku salonu?

Europa zniemczona. Taka wizja pojawia się w narracji PiS po klęsce ofensywy anty-Tuskowej. Według kaczej interpretacji zdarzeń wynik głosowania wszyscy przeciw PiS to nie klęska, ale sukces. Szydło została bowiem moralnym zwycięzcą. Rząd jak w dowcipie o dyplomacji – usłyszał spier… i odczuwa podniecenie przed tą podróżą.

Jarosław Demonter. Liderka francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen smali cholewki do Jarosława Zbawcy. Chce z Kaczyńskim i Orbanem demontować Unię Europejską. Wrogo nastawiony do kondominium Kaczor chętnie zamieni Frau Angelę na Mme Marine. Razem poniosą kolejne „sukcesy” w UE!

Tusk w kajdanach. To marzenie Kaczyńskiego. Szefa Rady Europejskiej wezwała na przesłuchanie prokuratura. Kaczor zaklina się na świętości, że nie maczał w tym palców. Donalda T. chroni immunitet, więc PiS może mu skoczyć. Jego syna Michała wezwała komisja śledcza ws. Amber Gold. Sezon polowań rozpoczęty!.

Kacze fochy. Blamaż PiS w sprawie Tuska to początek straceńczych szarż ludzi Kaczyńskiego w UEj. Antytuskowa krucjata postawiła Polskę do kąta oraz rozsadza Grupę Wyszehradzką. Czechy, Słowacja i Węgry już nie wspierają pisowskiej „dobrej zmiany” w UE. Tusk wróci do kraju na białym koniu, a nie we włosienicy, podsuwanej mu przez Kaczyńskiego.

Europrzekręt PiS? Śledztwo „Gazety Wyborczej” i europejskich mediów ujawniło, że w 2015 roku PiS za swą partyjną konwencję mógł zapłacić unijnymi pieniędzmi. Trop wiedzie też do osób i firm, które wpłaciły ok. 200 tys. euro na polityczną rodzinę PiS w Parlamencie Europejskim. Wcześniej „Newswekk” ujawnił, że za kasę z Brukseli kacza partia zatrudniła m.in. makijażystkę prezesa. Kaczyński jednak polubił euro…

Odlot Morawieckiego. Wicepremier narodowo-katolickiego rządu PiS Mateusz Morawiecki ujawnił tygodnikowi „wSieci” – „będziemy rządzili do 2031 roku. W najgorszym razie do 2027”. Kiedyś narodowo-socjalistyczny rząd NSDAP bredził o „tysiącletniej Rzeszy”. Wszystkie sny o potędze kończą się kiedyś przebudzeniem…

Sen parlamentarny. Według najnowszych danych w tej kadencji parlamentu posłowie przespali już ponad milion złotych. Tyle podatnicy wydali na ich noclegi w hotelach. Senatorów mamy znacznie mniej, ale też śpią za nasze. Na ich noclegi wydaliśmy ponad sto tysięcy! Rekordowo szasta szmalem wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS). Tylko za 3 noclegi zapłacił z naszych pieniędzy ponad 3 tys. zł. Śpi spokojnie?

Mieszkanie plus. Ponoć antysystemowy Paweł Kukiz kupił 37 metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie za… 25 tys. zł! Muzyk broni się, że legalnie, bo to mieszkanie wynajmował. Kupił z 90 proc. bonifikatą! „Super Expres” wytyka, że to niezgodne z prawem, bo pod Opolem lider Kukiz’15 wybudował willę za 1,5 mln. złotych. Kukiz twierdzi, że „nie ma tu drugiego dna”. Ma rację, jest tylko jedno dno – moralne.

PiS słabnie. Według najnowszego sondażu IBRIS, ponad 40 proc. Polaków chce, aby rząd Szydło podał się do dymisji. Aż 68 proc. źle ocenia politykę zagraniczną Polski. Tylko 19,5 proc. sądzi, że PiS dobrze reprezentuje nasz kraj w Europie. Aż 52,4 uważa, że lepiej robi to PO. Jeszcze trochę i kacza partia będzie musiała sięgnąć po tajną broń – program tysiąc plus dla wszystkich…

W ósmym odcinku satyrycznej sagi narodowej pt. Ucho prezesa, Robert Górski w roli Tego Prezesa przyjmuje na audiencji frau Angelę. Wdziera się tam posłanka znana z konsumpcji sałatki. Zaraz po publikacji Krystyna Pawłowicz prostuje: „jestem bardzo ładna, bardzo miła dla miłych, życzliwa, łagodna i uśmiechnięta”. Czarny humor?!

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
14 marca 2017

FAKTY - 27 lutego 2017

Rasa panów. Prezes PiS dokonał autodemaskacji swej partii w Sejmie. W debacie nad odwołaniem marszałka Sejmu Jarosław Kaczyński obwieścił: „jesteśmy panami”. To wyjaśnia wcześniejsze jego wywody o „staniu tam gdzie ZOMO”, „elementach animalnych” oraz „najgorszym sorcie Polaków”. Pisowska teoria wyższości zastąpiła wyborcze obietnice o „pokorze”, „odnowie moralnej” i „służeniu ludziom”. Wypada na nią odpowiedzieć także Kaczyńskim (Lechem) – spieprzaj dziadu!

Marszałek antyobywatelski. Sąd nakazał prokuraturze wszcząć postępowanie w sprawie zakazu wejścia na galerię Sejmu R.P. dla uczestniczek Czarnego Protestu. Prokurator ma przesłuchać marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i ustalić dlaczego wydał ten zakaz. NiesPiSiały jeszcze sąd podkreślił, że zakaz narusza konstytucyjne prawo do informacji publicznej. Sędzia nie zna dialektyki obecnie rządzących. Prawa mogą mieć tylko pisowcy, księża i ich akolici. Drugi sort ma wyłącznie obowiązki.

Protest kobiet. Nadszedł kres ich cierpliwości. Mają dość populistycznych rządów, przykręcania śruby. Chcą respektowania ich praw, poszanowania godności. Właśnie rozpoczęły koronkową rewolucję. 8 marca br. ubrane na czarno podejmą Międzynarodowy Strajk Kobiet na ulicach licznych miast w 40 państwach świata. Nie kupujmy im kwiatów na Dzień Kobiet! Przyłączmy się do tego protestu! Dosyć katolickiej dulszczyzny i niewolenia kobiet!

Pogrom Macierewicza. „Dobra zmiana” w polskiej armii przyniosła rzeź generalicji. Antek wyrzucił ze Sztabu Generalnego 90 proc., z Dowództwa Generalnego – 82 proc. kadry dowódczej. MON bezczelnie się chełpi, iż wymienia „oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską”. PiS rozdał swoim w wojsku ponad 27 tys. awansów, w tym 25 generalskich. Najprężniej rozwijają się w armii formacje kapelanów oraz „klenczonów”. W razie ataku wroga pomodlą się o pomoc niebios.

Na Moskwę! Dwójka deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy wezwała Polskę do zawarcia wojskowego sojuszu z wielbicielami UPA. W praktyce do tego, aby Polacy ruszyli zbrojnie na Moskwę. W ubiegłym roku Macierewicz podpisał umowę o dostawach polskiej broni dla jakże słodkiego Poroszenki. W zamian do naszego kraju trafiają eksportowe specjalności Ukrainy: prostytutki oraz banderowski nacjonalizm. Możemy dostać jeszcze wiele Kijów, ewentualnie nałapać sobie Lwów.

Ministrowie w amoku. „Reforma” Macierewicza dewastuje polską armię. „Reforma” edukacji Zalewskiej zindoktrynuje dzieci i młodzież. „Reforma” zdrowia Radziwiłła da placówkom kasę za istnienie a z pacjenta zrobi koszt. „Reforma” Szyszki to Polska w trocinach i skok na kasę Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. „Reforma” Ziobry upartyjnia sądy. „Reforma” Waszczykowskiego zlustruje dyplomatów. Latający Cyrk Pana Prezesa wciąż spocony w pogoni za władzą. Demoluje państwo, niszczy demokrację, leje wodę i wazelinę oraz przerabia je na kiełbasę wyborczą.

Premier piratem. Nowe fakty o wypadku rządowej limuzyny potwierdzają ustalenia FiM. Dziennikarze dotarli do świadków. Limuzyna premier Szydło nie miała „koguta” na dachu i jechała w dużym odstępie od pojazdu obstawy. Rządowa kolumna na rozkaz premier nie używała sygnałów dźwiękowych. Nie była więc uprzywilejowana i nie miała prawa wyprzedzać na skrzyżowaniu i na podwójnej ciągłej. W państwie PiS piractwo drogowe ma także rządowe oblicze.

Hołd pruski. Walcząca o ponowny wybór kanclerz Niemiec Angela Merkel wciąż w umizgach do Kaczyńskiego. W ramach tych pląsów wicepremier Morawiecki został zaproszony na marcowy szczyt G20 do Baden Baden. Będzie mógł przedstawić tam kolorowe slajdy o przyszłych sukcesach Polski. Także o tym, jak zaczarować budżet, aby nie brakło banknotów na 500+ i kościelne dotacje. Bilion długu minister rozwoju wstydliwie przemilczy. Zanim budżet państwa pierdyknie, dzięki takim znajomościom może załapie się na Nobla z ekonomii?

Ubóstwo Rydzyka. Tygodnik „Wprost” policzył, że majątek którym zarządza Tadeusz Rydzyk jest wart co najmniej 339 milionów złotych. Toruńskiemu redemptoryście daje to 83 miejsce na liście najbogatszych Polaków. W 2015 roku jego spółki zarobiły ok. 55 mln zł. Zyski za ubiegły rok mają być jeszcze większe. Reinkarnacja księdza Tiso oraz prymas IV R.P. w jednej osobie ma się zatem znakomicie. Musiał tylko wydłużyć pas od habitu, mający przypominać o chrześcijańskiej ascezie. Nadal pracuje na swe zbawienie, napełniając swoje kieszenie.

W szóstym odcinku narodowej sagi pt. Ucho prezesa, Robert Górski w roli prezesa Jarosława K. rozmarzył się „żeby było jak było”. Przyjął na audiencji niedorzeczną minister edukacji, bo „kobietom i redemptorystom się nie odmawia”. Dupowkrętny minister Błaszczak wskazał mu cele swych działań na globusie z Polską wielką na pół planety. Takie globusy można już kupić w polskich sklepach. Sprzedawcy dodają gratis naklejki z wyspą San Escobar i zaznaczoną stolicą Santo Subito. Z sympatii do Prezesa tamtejszy ośrodek winiarski nazwano Vina Tusca.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
27 lutego 2017

FAKTY - 21 lutego 2017

Demokracja zagrożona! PiS po cichu, wytrwale wyprowadza nas z Unii! Komisja Europejska ostrzega przed naruszaniem przez władze podstawowych wartości UE. Grożą nam unijne sankcje. W odpowiedzi niewydarzony Waszczykowski (odkrywca San Escobar) żartuje, że celem obecnego rządu jest „utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce”. PiS tak utrwala, aby z demokracji zrobić demokraturę.

Odlot Millera. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do Waszczykowskiego: „My tylko o to prosimy! Żebyście szanowali własną konstytucję!”. Ten odparł: – Pozwólcie nam przestrzegać naszej konstytucji – nie waszej wizji”. Tę polemikę skomentował po pisowsku były lider lewicy Leszek Miller – „Jak widzę pana Timmermansa, to działa mi coraz bardziej na nerwy”. Prawdziwego faceta poznaje się po tym, jak skończył…

Teraz sądy. Po „demokratyzacji” (czytaj: sPiSieniu) Trybunału Konstytucyjnego, będzie „demokratyzacja” Krajowej Rady Sądownictwa. TK magister Przyłębskiej zadba o taką interpretację Konstytucji, aby PiSowskie było na wierzchu. Zmiany w KRS doprowadzą do wyjęcia ostatniego bezpiecznika niezawisłości sędziowskiej. Nastąpi ziobryzacja sądownictwa. Sędziowie będą tylko sądzili że sądzą. Nastanie Prawo i Sprawiedliwość…

PiS kontra UE. Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) miała być dla „dobrej zmiany” taranem „reformującym” Unię Europejską. Wyłamali się Słowacy i Czesi. Po „hołdzie pruskim” Merkel u Kaczyńskiego, kanclerz Niemiec nie poprze sankcji UE przeciw Polsce. Ale nie ma złudzeń. Wyjawiła, że na spotkaniu z Grupą czuła się jak „na szczycie państw afrykańskich”. To by się zgadzało, już Mrożek pisał że „Polacy to też Murzyni – tylko, że biali”.

Maciora rządzi. Minister wojny i zamachów Antoni Macierewicz sprawuje cywilną kontrolę nad armią, prezesem PiS i prezydentem R.P. Prezes Kaczyński błaga go bezskutecznie o wywalenie Misiewicza. Prezydentowi nie wolno gadać z generałami bez Antoniego. Szef BBN Paweł Soloch, prezydencki Harry Potter, ma plan na Antka. Pójdzie do Hogwartu szkolić się w czarnej magii. Z różdżką przeznaczenia pokona pękające parówki, a nawet mgłę smoleńską.

Kompromitacja BOR. Po wypadku premier stało się jasne, że nieudolny kierowca limuzyny premier Szydło walnął w drzewo, wystraszony jadącym Seicento. Lewa ręka prezesa, minister Błaszczak mamrocze coś jakby obowiązywała zasada: „z drogi śledzie, dobra zmiana jedzie”. Większość Polaków chce dymisji kiepskiego szefa MSWiA. Ten broniąc się bełkocze: „następuje proces zmiany porządkowania sytuacji”. Ta „zmiana porządkowania” będzie radykalna. PiS zastąpi BOR-owików Rydzykami.

Narada wojenna. Pierwszy Kaczor IV R.P. wezwał do biura politycznego PiS na Nowogrodzkiej aktyw partyjny z Warszawy i okolic. Grupa trzymająca władzę naradzała się, jakimi sztuczkami wspomóc produkcję kiełbasy wyborczej. Posłuży do tego „zdemokratyzowana” ordynacja wyborcza oraz urzędowa eliminacja konkurencji. Chodzi głównie o to, by dymać ludzi tak, aby chcieli więcej. Pomóc mają sprawdzone wzorce watykańskie oraz – oczywiście – Duch Święty.

Gra Kukiza. Napisał na swoim fejsie – „Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym”. Dodał, że UPA była bandycka, ale należały do niej osoby prawe, „a wśród Wyklętych było odwrotnie”. Ten znany miłośnik kebabów i obrońca kaszalotów wkurzył prawicę, a zwłaszcza narodowców. Kiedyś „dżemował”, czyli grał na gitarze. Teraz też gra – prawicy na nerwach.

Rok nie wyrok. Po 12 miesiącach – zażartujmy: pracy komisji smoleńskiej, eksperci Antoniego o Dzikim Spojrzeniu nie znaleźli dowodów na brzozowy zamach Putina. Antek jednak bredzi o rosyjskiej agresji na Gruzję, Ukrainę oraz na Tu-154M nad lotniskiem Siewiernyj. PiS nadal lansuje teorie o zamachu Rosji oraz Platformy na Wybitnego Prezydenta R.P. – Brata Jarosława K. Dla katoprawicowych polityków smoleńskie trumny są jak trampolina. W państwie PiS pozwalają się wysoko wybić.

Mamy przerąbane! Minister środowiska Szyszko przeforsował ustawę, która zezwala na wycinkę zdrowych drzew na prywatnym gruncie. Pod toporami i piłami poległa już olbrzymia ilość topoli, osik, wierzb, także olch, jesionów i dębów. Wyrąbywanie zielonych płuc kraju to zapewne wkład PiS w walkę ze smogiem. Minister spokojny, jego głowa po tym kretyństwie nie zostanie ścięta. Wszak jest wiernym żołnierzem PiS oraz wielbicielem Rydzyka. A drzewa umierają stojąc.

Rząd truje. Dopuszczalny przepisami UE limit dni smogowych w całym 2017 roku wiele polskich miast przekroczyło w 46 dni stycznia i lutego. Najgorsze powietrze mają: Nowy Targ, Kraków i Wodzisław Śląski. Ciężko oddycha się m.in. w Oleśnie, Mielcu, Kędzierzynie-Koźlu, Dąbrowie Górniczej, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Kłodzku, Legnicy, Ząbkowicach Śląskich, Zakopanem, Opolu, Kaliszu, Warszawie i Poznaniu. Za tragiczną jakość powietrza Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Walka PiS ze smogiem to tylko uroczyste zaklęcia oraz lawina obietnic. Minister energii zapewnia, że kiepski „węgiel nie truje”. Racja, bardziej truje Rada Ministrów.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
21 lutego 2017

FAKTY - 14 lutego 2017

Wyścig rządowy. Premier i dwóch BORowików w szpitalu po wyprzedzaniu na podwójnej ciągłej Seicento. Pancerne Audi A8 z Szydło wjechało w drzewo. Tłumy funkcjonariuszy udzielały pomocy szefowej rządu i jej obstawie. 21-latka z Seicento nikt nawet nie zbadał. PiS już go ogłosił winnym. Ale to limuzyna Szydło złamała przepisy. Nie była oznakowana (bez „koguta” i syreny), a 3 auta w kolumnie jechały w zbyt dużych odstępach. Minister Błaszczak odzyskał wraki. Premier potłuczona, ale taka była jeszcze przed wypadkiem.

Ruch Macierewicza. Skompromitowany nieudolnością BOR to skutek rządów w MSW nijakiego Błaszczaka. Opozycja domaga się jego dymisji. Antoni z Dzikim Błyskiem w Oku domaga się połączenia BOR z Żandarmerią Wojskową. Chce przejąć nadzór nad ochroną VIP. Wraz ze swym zespołem, czyli objawami wiary w pękające parówki oraz sztuczną mgłę smoleńską.

Nerwowość Kaczyńskiego. Rządząca Polską władza zgodziła się na „Europę dwóch prędkości”. PiS po cichu wyprowadza nas z UE. Kaczor zawarł z Merkel sojusz. Nie będzie krytykował „dwóch prędkości”, zaś Merkel przełknie „dobrą zmianę”. Oficjalna propaganda wizytę kanclerz Niemiec w Polsce tłumaczy jako coś pośredniego pomiędzy zjazdem gnieźnieńskim a hołdem pruskim. Kaczorowi marzy się jeszcze „hołd ruski”…

Mętlik w gospodarce. Rynek wciąż niewrażliwy na śliczne prezentacje wicepremiera Morawieckiego. Mamy bilion długu. Od czterech lat ceny nie rosły tak szybko jak w styczniu br. Oprocentowanie depozytów bankowych spadło poniżej zera. Inflacja wzrosła do 1,8 proc. i nadal rośnie. Te walentynkowe informacje świadczą o tym, że miłość Morawieckiego do polskiej gospodarki najwyraźniej nie jest odwzajemniona.

Gorączka złotówek. Uwłaszczona na trupie RSW kacza spółka Srebrna chce za pół miliarda postawić w Warszawie 190 metrowy wieżowiec. Kaczyński i jego zausznicy będą wyciągać z niego najmniej milion euro miesięcznie. „Wieża pani Basi” zwieńczy machinacje finansowe wszystkich ludzi prezesa. To będzie World Trade Center PiS-u…

Frankowy zamęt. Oszustwo PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. Nie będzie ustawowego przewalutowania kredytów we frankach. Jarosław Polskę Zbaw rozwiał złudzenia. Jak bankster dał radę frankowiczom – „powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach”. Tych, w których wg. niego jest „skandal”. Po tych słowach kursy banków z frankowym balastem wzrosły o ponad 5 mld. zł. Suweren przegrał z kapitałem. Czy zapamięta komu podziękować w wyborach?

Wojaczka reprywatyzacyjna. Sejm powołał Komisję Weryfikacyjną, mającą poza sądami sprawdzać proces reprywatyzacji. Dziesiątka nietykalnych ma mieć posady sekretarzy stanu oraz moc unieważnienia blisko 4 tys. decyzji. To część planu ataku PiS na Warszawę. Komisją ma kierować Patryk (nie)Jaki. Tropiciel m.in. agencji towarzyskich i pluskiew. Zna się na tym jak mało kto, bo jest wielbicielem kościoła.

Rajd „dobrej zmiany”. Po bałaganie w oświacie będzie bajzel w ochronie zdrowia. Prezes obiecał, że teraz nam zdrowie załatwi. Potem przyjdzie czas na sędziów. Bo „polskie sądownictwo to gigantyczny skandal”. Formacja rządząca „naprawiła” już Trybunał Konstytucyjny. Ziobro ma się wziąć za sądy. Czyli wyleczyć dżumę cholerą.

Batalia parlamentarna. Im więcej traci na znaczeniu parlament, tym bardziej władza go eksponuje. W biurze politycznym na Nowogrodzkiej zdecydowano o budowie nowej siedziby Senatu R.P. Kilkupiętrowy kompleks, częściowo pod ziemią, ma być zlokalizowany od strony ul. Górnośląskiej. Rządzący lubią fasady i manipulowanie pod płaszczykiem. Ale nie ma się co obcyndalać – przed nami tysiąc lat Kaczystanu!

Rejwach Sasina. Typowany na PiS-owskiego namiestnika Warszawy, Jacek Sasin wieszczy budowę pomnika Wielkiego Lecha Kaczyńskiego. Ma stanąć w ósmą rocznicę katastrofy, pardon, zamachu. Lokalizację wybrano trafną – pomiędzy Hotelem Europejskim a domem Bez Kantów. W naszej ocenie, zgodnie z prawdą historyczną, powinien stanąć obok Domu z Kantami.

Harmider walentynkowy. Naukowcy udowodnili, że dziesięciosekundowy namiętny pocałunek skutkuje przekazaniem z ust do ust ok. 80 milionów bakterii. Całowanie co najmniej 9 razy na dobę sprzyja wzrostowi odporności. Czyli jest korzystne dla zdrowia. Najzdrowsze są pocałunki „z języczkiem”. W obliczu zapaści NFOZ apelujemy: całuj się, kto może!

Raban „Misia”. Wciąż zamieszanie wokół Misiewicza. Pupil Macierewicza uruchomił portal o dezinformacji. Razem z Sakiewiczem z Gazety Polskiej” mają wskazywać jak odróżnić „informacje prawdziwe” od tych „sprytnie zmanipulowanych”. Goebbels by się nie powstydził tego oszukańczego portalu. Diabły manipulacji ubrały się w ornat i ogonami na mszę wolnego słowa dzwonią. To jest Miś na miarę możliwości PiS

Zawierucha w KOD. Alimenciarz Mateusz Kijowski, opromieniony fakturkami, marzy o przyspawaniu się do fotela. Żąda szybkich wyborów. KOD chce finansowego audytu i wyjaśnienia faktur na 90 tys. dla firmy Kijowskiego i żony. Nowego szefa KOD ma wybrać 170 delegatów. Stojący murem za Kijowskim „murarze” chcieliby aby jednak zwyciężył beton.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
14 lutego 2017

FAKTY - 31 stycznia 2017

Wojna o KRS. Po przejęciu Trybunału Konstytucyjnego PiS chce dopaść Krajową Radę Sądownictwa, pilnującą niezależności sądów. Na 25 członków KRS partia Jarosława (nie)Wielkiego ma tylko 8, w tym Dudę i Ziobrę. Chce, aby 15 sędziów do KRS wybierał Sejm. „Dobra zmiana” w sądownictwie skończy się tym, że sędziowie będą już tylko pisali wyroki. Chociaż niektórzy będą sądzili że sądzą.

Szarża Macierewicza. Po roku kierowania MON bieżący minister odstrzelił ponad 20 generałów m.in. Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Lądowych oraz Żandarmerii. Idol formacji Moherowe Berety rozwalił też strukturę dowodzenia polską armią. Ma jednak światowe sukcesy. Według naszych informacji grupa Cypress Hill specjalnie dla Niego wyśpiewuje hit „Insane in The Brain” (Szaleństwo w mózgu…)

Zamach na drodze. Opromieniony sukcesami Antoni Smoleński mógł stać się celem zamachu! Zapewne nieprzypadkowo, w drodze od Przewielebnego ojdyra Tadeusza Rydzyka do Najjaśniejszego Człowieka Wolności Jarosława K. Kierowcy dwóch z trzech limuzyn orszaku Macierewicza nie wyhamowali na czerwonym świetle. Trzy osoby zostały ranne. Minister błyskawicznie oddalił się z miejsca wypadku. Była mgła, prawie smoleńska…

Batalia o samorząd. Trwa bój o ostatnią redutę opozycji. Jeśli kacza partia uchwali „dwukadencyjność wsteczną”, wytnie z samorządów aż 1597 (2/3) obecnych wójtów, burmistrzów i prezydentów. Najwięcej straciłyby: PSL i PO. To klucz do zrozumienia rzewnych bajek Kaczyńskiego o rzekomych lokalnych „dyktaturkach”. Przecież na posady czekają Misiewicze!

Oblężenie Warszawy.

CBA zatrzymało b. wicedyrektora biura reprywatyzacyjnego w stołecznym ratuszu. Miał wziąć 2,5 mln łapówki za „oddanie” działki przy Pałacu Kultury i Nauki. Zatrzymano także m.in. b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości oraz jej brata, adwokata Roberta N. Śledczy szukają powiązań aferzystów z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Najlepiej nagrania z jej życzeniem: „Bierzesz? Weź i dla mnie!”

Bijatyka Ziobry. Nie przepracował ani godziny jako prokurator, ale „reformuje” wymiar sprawiedliwości. Chce w każdą jego szczelinę wepchać ręce polityków PiS. Pod pretekstem usuwania patologii sądownictwa marzy o ręcznym sterowaniu sądami. Sąd sądem, ale sprawiedliwość ma być po ich stronie.

Ofensywa Kurskiego. Po roku rządów speca od dziadka w Wermachcie, telewizja publiczna zdycha. Natrętna propaganda zabiła oglądalność. Ze stu milionów w kasie zostało dwieście milionów długu. Zyski spadają, koszty rosną. Pomimo budżetu śmierci dziesiątki tysięcy złotych poszły na premie dla wybranych. Prezes TVP żąda większej kasy z abonamentu. „Ciemny lud” tego nie kupi.

Bunt suwerena! Według najnowszego sondażu Kantar Public, aż 54 proc. Polaków źle ocenia działalność rządu. Dobrze tylko 37 proc. Premier Broszka ma 48 ocen złych i 41 proc. dobrych. Łowcę hostii 47 proc. Polaków ocenia dobrze, a 44 proc. źle. Wygląda na to, że cierpliwość traci główny sponsor kaczej zmiany, przewrotnie nazwanej „dobrą”.

Blitzkrieg IPN. Grafolog potwierdził autentyczność podpisów Wałęsy na dokumentach bezpieki. Od grudnia 1970 do czerwca 1976 późniejszy lider „S” współpracował z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Elektryk Lech Wałęsa donosił na kolegów za kasę. Przesłuchiwany w IPN jako świadek skłamał. Pisowska prokuratura może mu postawić zarzut fałszywych zeznań. To Cienki Bolek, nawet kłamie nieporadnie.

Szamotanina Bochenka. Rzecznik rządu PiS Rafał Bochenek publicznie zachwyca się… Misiewiczem! Wywodzi, że nagabywanie kobiet w dyskotece czy obiecywanie pracy w MON każdemu lizusowi to „zachowania prywatne”, zaś pupil Antoniego to „porządny człowiek”. Wygląda na to, że buraka z MON może wyrzucić tylko papież. Kaczyński nie dał rady…

Interwencja dziennikarska. Katarzyna Kolenda-Zaleska chce wyjaśnienia, dlaczego Andrzej Duda nie miał ani jednej konferencji prasowej. Wyjaśniamy – najbardziej znany łowca hostii nie wie, co ma na nich mówić. Od czasu gdy Jarosław (nie)Wielki nie wzywa go do swej willi na Żoliborzu, Duda o wszystkim dowiaduje się ostatni.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
31 stycznia 2017

FAKTY - 24 stycznia 2017

Pucz Kaczyńskiego. Wpływowy niemiecki „Der Spiegiel” tak nazwał plany PiS, aby w wyborach samorządowych wykosić opozycję wstecznym limitem kadencji. Na 66 prezydentów miast, których to obejmie tylko trzej są z kaczej partii. Władza nałożyła już kaganiec Trybunałowi Konstytucyjnemu, ale jej zwolennicy nie widzą tłamszenia demokracji. Zauważą pożar dopiero wtedy, gdy im się tyłek przysmaży…

Puczyk Kuchcińskiego. Niewydarzony marszałek Sejmu zażądał wyjaśnień od posłów opozycji, protestujących przeciwko jego ekscesom. Oficjalnie zarzuca im „gromadzenie się poza wyznaczonymi, stałymi miejscami do siedzenia”. Jak tak dalej pójdzie, to cała opozycja będzie miała na stałe wyznaczone miejsca do siedzenia. Za stalowymi „firankami” w kratę.

Rebelia ONR. Bojówki prawdziwych patriotów wspierają władzę. Chętnie atakują demonstrantów KOD oraz wszystkich wrogów PiS. Tych drugiego sortu. Chwalą ich publicznie ministrowie i posłowie formacji rządowej. Gdy nadejdzie właściwy czas, oenerowcy ruszą z bejsbolami tłumaczyć nam wszystkim z drugiego sortu, na czym polega prawdziwy patriotyzm.

Rewolta rządowa. Szykuje się lifting ekipy rządowej. Premier broszka o drewnianym głosie zostanie, ale niektórych ministrów wywali. Pierwszy poleci Waszczykowski. Za całość swej groteskowej pseudodyplomacji. Także za ogromne zasługi w rozwijaniu międzynarodowych kontaktów Rzeczypospolitej Polskiej z nieistniejącym państwem San Escobar.

Zryw prokuratury. Ludzie Ziobry ścigają uczestników protestów pod Sejmem. Ponoć przymierzają się także do ścigania posłów. Na razie ruszyły przesłuchania ludzi „gorszego sortu”. Wkrótce dostaną prokuratorskie zarzuty. Potem PiS może im wyznaczyć stałe miejsca do siedzenia. Za kratami.

Intifada Misiewicza. Całą swą, za przeproszeniem, osobowością, pupil Macierewicza Bartłomiej Misiewicz dał publiczny dowód swego buractwa. Za pieniądze podatników pojechał limuzyną na balety w klubie nocnym w Białymstoku. Za nasze pieniądze strzegł go ochroniarz. Misiewicz szastał forsą, stawiał drinki, podrywał, obiecywał pracę każdemu, kto go rozpoznał. To największy okaz buraka, jaki kiedykolwiek pojawił się na Podlasiu.

Przewrót alimenciarza. Mateusz Kijowski przyspawał się do wygodnego fotela lidera KOD. Nie zamierza ustąpić, pomimo niehonorowej postawy wobec własnych dzieci czy aferki fakturowej. PiS zachwycony zadymą w KOD. Przypadkiem szykuje nowe prawo przeciw alimenciarzom. Ich recydywa kończyć się będzie więzieniem albo dozorem elektronicznym.

54 proc. Polaków chce ograniczenia do dwóch kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów. Ale aż 72 proc Polaków chciałoby takiego ograniczenia także dla posłów i senatorów. Aż 63 proc. nie chce Kuchcińskiego jako marszałka Sejmu. Suweren się buntuje. Polacy mają dosyć partyjnych patologii – członków z ramienia wysuniętych na czoło.

Nowy prorok. Sprawdzają się (niestety) proroctwa z wiersza Wojciecha Młynarskiego „Nowa czeka nas atrakcja / którą tak bym zdefiniował / szykuje się demokracja / policyjno-wyznaniowa./ Na nowego Prezydenta / co podkreślam w tym wierszyku / będzie wpływać Trójca Święta / ustami swych urzędników. / (…) A kto spyta – Co jest grane? / Nie pasuje do winietki / się odwiedzi go nad ranem / i założy bransoletki.”

Ucho prezesa. Rośnie popularność tej sagi narodowej. Nawet Kaczyńskiemu się podoba. Kurski zabiega, aby kupić Kabaret Moralnego Niepokoju, a ostrze satyry wymierzyć w opozycję. W czwartym już odcinku minister Morawiecki „na dywaniku” u mlaskającego prezesa (Robert Górski). Otrzymał ważną wskazówkę od lidera PiS – „Naszym priorytetem jest rozpasanie budżetowe, które musi wtłoczyć pan w program zaciskania pasa”.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
24 stycznia 2017

FAKTY - 17 stycznia 2017

Śladem Platformy. Szydło „przegląda resorty”. Domaga się od ministrów „propozycji nowych działań”. Chce zostać stachanowcem PiS. Przodownicą jakże znojnej pracy partyjno-rządowej. Rzuconą na odcinek społeczeństwa. Możemy być spokojni. Nikt nam tyle nie da, co premiera naobiecuje.

Smog atakuje. Rząd energicznie walczy. Przyjął harmonogram. Rozważa radykalne środki. Śmieciowe paliwa będą tropić służby. Podwyższone zostaną wysokie normy pyłu w powietrzu. Mierniki będą zdemontowane. Obywatele surowo karani. Nie może być tak, że nawet Smok Wawelski ma zgagę. Musi dużo pić.

Nowe prawo wyborcze. Być może pięć lat kadencji dla samorządów. Tylko dwie dla tych samych prezydentów, burmistrzów i wójtów. PiS żąda dla nich limitu kadencji liczonego wstecz. Bo samorządowe tsunami ma uderzyć w tych, z którymi PiS nie ma szans wygrać. Na fali do posad surfować będzie pisowski plankton. Misiewicze czekają na awanse.

Dożynanie watahy. Rządzący szykują baty opozycji. Marzą im się posłowie PO i Nowoczesnej wyprowadzani z Sejmu przez prokuratorów. Miraż więziennych cel dla Schetyny i Petru szybko prysł. Nawet spisiali prawnicy nie dają szans na wygraną w takiej wojnie. Minister Zero rozpacza. To fiasko, kaszana, poruta, wtopa, klops, klapa, pasztet i niewypał!

SPiS zasobów kadrowych. Puls Biznesu opublikował bardzo dłuuuuuuuugą „listę działaczy PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem oraz członków ich rodzin i znajomych, którzy za kadencji obecnego rządu objęli stanowiska w spółkach skarbu państwa, agencjach i innych instytucjach państwowych”. W ramach tajnego rządowego programu „Koryto plus”.

Karuzela kadrowa. PiS wycina nieswoich w policji, wojsku, służbie więziennej oraz skarbówce. Priorytetem Słusznej Partii jest wszak bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą działać subtelnie. Bez korygowania nam uzębienia. Bać się mają ci, których Prezes zalicza do gorszego sortu.

Kurski Tiwi. Publiczna telewizja kiepska i nudna. Miała być rzetelność BBC. Są krętactwa Pi i Si. TVP ukryła własną awarię podczas orędzia Szydło. „Wiadomości” do bólu stronnicze. Zamiast finału WOŚP leciał pseudodokument pt. „Pucz”. 30 minut sklejki z głupoty, chaosu, teorii spiskowych i cudzych filmików. Buractwo niejedno ma imię. Co teraz leci w TV? Tylko propaganda i dobrzy dziennikarze na bruk.

Prawny sitcom. Dała głos prezes Trybunału Konstytucyjnego. Magister Przyłębska oznajmiła – „Zwrócimy Trybunał obywatelom”. Wiadomo, że nie tym gorszego sortu! Prawdziwi patrioci bardzo czekają na Święto Zwrócenia Trybunału. Będzie jeszcze jeden powód, aby dać ostro w szyję.

Nadgorliwość Ziobry. Zaskarżył do spisionego Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sejmu o wyborze 3 sędziów, od 6 lat w TK. Bo po co pała, gdy jest uchwała? Prezes wszystkich Wolaków orzekł już, że TK „nie ma prawa oceniać uchwał”. To klucz, a raczej wytrych do legalności innych sędziów, też wybranych uchwałą, ale przez PiS.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ! Plan ministra Waszczykowskiego poparło nieistniejące karaibskie państwo San Escobar. W jego stolicy Santo Subito rozważa się zniesienie wiz dla Polaków. Obecnie bezwizowy ruch graniczny obejmuje tylko KUL oraz Wyższą Szkołę Medialną i Społeczną w Toruniu. Antonio M. negocjuje, aby w El Klewko posadzić terrorystów z opozycji, odpowiedzialnych za pucz sejmowy.

Ministerialny Miś. W trzecim odcinku sagi narodowej „Ucho prezesa” minister wojny Antoni („idiota roku”) i jego pupil Misiewicz. Klimaty jak z Barei. Mlaskający prezes (Robert Górski) proroczo o Macierewiczu: „mi się czasem wydaje, że to jest całkowity wariat, a czasem myślę, że to właśnie on robi z nas wariatów. (…) co jest najgorsze? Że jedno drugiego nie wyklucza”…

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
17 stycznia 2017

FAKTY - 9 stycznia 2017

Alarm smogowy. Trujące pyły duszą nas prawie w całej Polsce. Nawet o 2 tys. procent przekroczono poziom rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz pyłów PM10 i PM2,5. To skutek ogrzewania domów starymi piecami węglowymi przez ok. 5 mln Polaków. Także braku wsparcia władz dla mniej szkodliwych technologii.

Nieznane oblicze Sejmu. PiS chce przystosować Salę Kolumnową do prowadzenia obrad. Kancelaria Sejmu ma kupić mobilne urządzenia do głosowania. W naszej ocenie szkoda pieniędzy na te zbędne dekoracje. Wystarczy jedno urządzenie. Za posłów PiS decyduje przecież Jarosław Kaczyński. A opozycję rząd ignoruje.

Nowy Dziadek Mróz. To wcielenie Marka Kuchcińskiego, obecnego marszałka Sejmu R.P., byłego hippisa i absolwenta Pomaturalnego Studium Ogrodnictwa. Wyłączył ogrzewanie sali plenarnej Sejmu, aby zmrozić przebywających tam posłów opozycji. To chrześcijańska postawa. Chodzi mu o to, aby mieli sakramencko zimno.

Rasizm i ksenofobia. Wzbiera brunatna fala w Polsce. Wygodnie milczą biskupi, minister Błaszczak zapewnia, że „nie ma problemu rasizmu”. Jest więcej ataków „patriotycznych” i „narodowych” na „obcych” i „ciapatych”. Gdyby do Polski pod rządami PiS przyjechali „trzej królowie”, dostaliby butelkami z benzyną oraz w zęby.

„Rzeczpospolita” i Onet.pl ujawniły faktury firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony. KOD zapłacił jej za domniemane usługi informatyczne ponad 91 tys. zł. Lider KOD zapewnia, że uważa się za „człowieka honoru”. Mateusz Kijowski przekonuje także, że postąpił „najuczciwiej jak mógł”. Widocznie bardziej uczciwie nie mógł…

Dzielenie opozycji. Rządowa telewizja nie ustaje w propagandowym ostrzale liderów opozycji. W medialnej wojnie pierwsza poległa prawda. W sondażu IBRIS aż 30 proc. Polaków nie zna lidera opozycji, a 24 proc. wskazuje… zaprzyjaźnionego z PiS Pawła Kukiza. Ryszarda Petru (N) wskazało 13 proc., Grzegorza Schetynę (PO) 12 proc. Mateusza Kijowskiego (KOD) tylko 1 proc. Polaków. 48 proc. Polaków chce przedterminowych wyborów.

Prorządowy opozycjonista. Fakt ujawnił, że poseł PiS Leonard Krasulski w grudniu 1970 służył w jednostce wojskowej, masakrującej robotników na Wybrzeżu. Poseł twierdzi, że został w koszarach. Bronią go: Macierewicz, MON, rządowa telewizja, partyjni koledzy. Krasulski lepszy od Wałęsy! Już wtedy był „za” a nawet „przeciw”.

Ucho prezesa. Na You Tube ruszył satyryczny serial Roberta Górskiego i Kabaretu Moralnego Niepokoju. W przypadku Tuska lejtmotywem było „haratanie w gałę”. W tym oczywiście kot. W pierwszym odcinku kpiarze proponują Kaczyńskiemu fotel z katapultą – gdyby musiał uciekać przed suwerenem. Zwiastun obejrzało aż 2,2 mln internautów.

Zmarł 43 letni Przemysław Wałęsa. Trzeci syn byłego prezydenta chorował na cukrzycę. Prawdopodobnie zmarł wskutek nadużywania alkoholu. Przyczyny zgonu ma ustalić sekcja zwłok. Prokuratura wykluczyła udział osób trzecich.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
9 stycznia 2017

FAKTY - 2 stycznia 2017

Polska ofiara dżihadu. W zamachu z 19 grudnia na Breitscheidplatz w Berlinie (RFN) zamordowany został Łukasz Urban. Jego ciężarówką oszołomiony religią terrorysta rozjeżdżał ludzi na świątecznym jarmarku. Kierowca do końca bohatersko walczył z napastnikiem. W pogrzebie wzięło udział 2 tys. osób, w tym prezydent R.P.

Trwa kryzys parlamentarny. Od 16 grudnia opozycja okupuje salę obrad Sejmu R.P. Podkreśla, że budżet państwa nie został prawidłowo uchwalony. Taką formę protestu neguje 40 proc. Polaków, akceptuje 35 proc. „Za” są w większości młodzi (25-34 lat) oraz z wyższym wykształceniem. Ryszard Petru też „protestuje”, ale na wakacjach w Portugalii. PiS wrzeszczy, że to „pucz”. No cóż, jaka władza, tacy „puczyści”…

Prezydent R.P. Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego PiS-owską ustawę o zgromadzeniach. Według niej wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi. Duda ma także wątpliwości, czy właściwie uchwalono budżet na Sali Kolumnowej Sejmu. Chce włączyć się w mediacje między władzą a opozycją. Strażnik Żyrandola wybija się na niepodległość?

PiS przejął Trybunał Konstytucyjny. Po odejściu profesora Andrzeja Rzeplińskiego, jego prezesem została magister Julia Przyłębska. Z jej akt personalnych wynika m.in. że spośród 174 sędziów okręgu poznańskiego aż 103 było przeciwnych jej powrotowi do sądzenia. Nie tylko według „Wyborczej” ta pani to „sędzia kalosz”.

Minister kultury Piotr Gliński 100 mln euro z pieniędzy podatników przekazał księciu Adamowi Karolowi Czartoryskiemu Borbon „za prawa do kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich”. Władza krzyczy o sukcesie. Przytomni zauważają, że kolekcja była i tak prawnie chroniona przed wywozem z kraju oraz musiała być udostępniana. Ten „zakup” to pół miliarda złotych zbędnego haraczu dla potomków jaśniepanów…

Bratnia pomoc. W styczniu w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu rozlokuje się 4 tys. żołnierzy USA. Będą mieli czołgi M1A2 Abrams, wozy piechoty Bradley, samobieżne haubice, śmigłowce bojowe. W marcu tysiąc Amerykanów z batalionem NATO wyląduje nieopodal tzw. przesmyku suwalskiego, na poligonie w Orzyszu. Będą strzelać do wszystkiego, co się rusza…

Jarosław Kaczyński poskarżył się Reutersowi, jednej z największych światowych agencji prasowych. Nie podoba mu się, że porównywany jest do I sekretarza PZPR. Bo „on miał duży budynek i setki pracowników”. Naszym zdaniem skarga niesłuszna. Prezes ma obecnie wiele dużych budynków państwowych oraz tysiące pracowników. A biurem politycznym na Nowogrodzkiej (siedziba PiS) kieruje jednoosobowo.

Reuters opublikował listę 10 osób „którym Europa będzie przyglądać się szczególnie uważnie”. Są na niej m.in. Donald Trump, Władimir Putin, Angela Merkel, terroryści z Daesh i Kaczyński. Pisowcy ucieszyli się, że ich prezes tak ważny. Zachwyty ucichły gdy zrozumieli, że postrzegany jest jako zagrożenie, bo „pogłębia podział między Wschodem i Zachodem”…

Mord w Sylwestra. W Ełku przed barem z kebabem 21 letni Polak zginął po ciosach nożem 26 letniego Tunezyjczyka. W bójce wziął też udział drugi Polak, Marokańczyk i Algierczyk który przytrzymywał ofiarę. Wkrótce potem kilkuset młodych osób zdemolowało lokal. Policja zatrzymała 28 chuliganów. Sprawcom mordu grozi dożywocie.

Ryszard M. Zając logo-fim-sm Fakty i Mity - fakty
2 stycznia 2017