Alfabet Zająca – 4

ALFABET RYSZARDA ZAJĄCA – str. 4


Kornel Morawiecki

kornel-morawiecki-106x150 Alfabet Zająca - 4Tylko raz zetknąłem się z nim oko w oko; o ten jeden raz za dużo. Podczas kampanii prezydenckiej, nagrywając swój polityczny video-clip przed kamerami katowickiej telewizji, Morawiecki bredził o ratowaniu kraju, na co miał mieć receptę, w postaci programu własnego autorstwa. Mówił długo i bez sensu, wydłużając do znudzenia czas nagrywania tych rewelacji. Nagrywanie przerwano, prosząc go o precyzyjną syntezę tego, co uchodziło wówczas za jego myśl polityczną. Morawiecki, nie wiadomo jakim cudem doktor fizyki, zrobił głębszy wdech, po czym znów powrócił do cudownego programu uzdrowienia Rzeczpospolitej. Na dowód tego, że program taki faktycznie istnieje, wyjął z kieszeni spodni garść pomiętych i wytłuszczonych karteczek formatu paczki papierosów, obwiązanych przemyślnie jakąś gumką od weków czy też od majtek. Był tak żałosny, że zrobiło mi się go żal. Nie wyglądał, wcale na pierwszego terrorystę PRL, jakiego uczynił z niego Urban. Ostatnio wystąpił całkiem udanie w roli marszałka seniora, tym razem mówił dosyć sensownie i interesująco. Może z wiekiem odnalazł umiejętność precyzyjnego wyrażania własnych myśli. Albo mowę napisał mu syn bankowiec, obecny dość sprawny wicepremier od rozwoju.

zobacz w Wikipedii – Kornel Morawiecki

Zdzisław Najder

zdzislaw-najder-110x150 Alfabet Zająca - 4Siedział w wałęsowskim komitecie obywatelskim i odbierał za sekretarkę telefony. Mówiono nań „Sokole Oko”, jako że jedno ślepię miał niesprawne. Dziś wiem, że właściwszą ksywką była „Zapalniczka”. Nigdy nie mogłem pojąć, skąd ta przeciętna postać brała swą nadzwyczajną giętkość języka wraz z cierpliwością sprawiającą wrażenie, że jest kompletnie głuchy. Wyglądał na speca od agitacji: pewnie z tego powodu Amerykanie namaścili go na szefa „Wolnej Europy”. Jego intrygi polityczne były misterne, choć całkiem odwrotnie proporcjonalne do ich skuteczności. W tym sprawach był lotny niczym spasiona kura. Wybitny specjalista od Josepha Conrada. Doradzał Lechowi Wałęsie i Janowi Olszewskiemu, więc pewnie dlatego obecnie nie mają realnego znaczenia.

zobacz w Wikipedii – Zdzisław Najder

Marek Antoni Nowicki

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Marek Antoni Nowicki

Janusz Onyszkiewicz

janusz-onyszkiewicz-m-115x150 Alfabet Zająca - 4Jako arystokrata, ożenił się przewidująco, z wnuczką Piłsudskiego. W życiu, zaraz po żonie, najważniejszy był dla niego rower: uczynił zeń nawet rządową limuzynę w późniejszych swych ministerialnych czasach. Posłużyłem kiedyś za doręczyciela pieniędzy na życie dla rodziny Onyszkiewiczów, w ich warszawskim mieszkaniu. Zetknąłem się z Nim parę razy w podziemiu, zrobiłem też wywiad dla swojego podziemnego pisemka „Bajtel”. Był sprawnym rzecznikiem prasowym „Solidarności” z racji swego obycia w świecie. Logik-matematyk, grotołaz i alpinista; ministrem wojny został niegdyś zapewne dlatego, że we współczesnej armii potrzebna jest logika, umiejętność stałego uczenia się, sprawność w wychodzeniu z dołka oraz w szczytowaniu. Sympatyczny facet, choć wiecznie podejrzany – jako cykliście można mu przypisać każdą winę. Niewątpliwie jest współwinny rozmontowania w Jabłonnej okrągłego stołu, czyli mebla szykowanego na obrady „Okrągłego Stołu”. Po wstępnych ustaleniach z komuną Wałęsa wówczas chętnie podjął się funkcji sikawkowego, gaszącego strajki. Pół roku trwało polityczne targowanie się co do osób, zasad i celu rozmów. W tym czasie OPZZ obalił rząd Messnera i powołano na premiera Rakowskiego. Frakcja Jaruzelskiego i Kiszczaka manifestowała swą wyraźną obstrukcję wobec planowanego przez ,,S” udziału w „okrągłostołowych” rozmowach m.in. Jacka Kuronia, Adama Michnika, Zbigniewa Romaszewskiego i właśnie Janusza Onyszkiewicza. Była to przyczyna zwłoki w zawarciu kompromisu. W wolnej Rzeczypospolitej niewielki fizycznie Onysz nikomu już nie przeszkadza, tolerują go w ministerstwie kolejni ministrowie obrony. Nawet Antoś Macierewicz (jeszcze?) Go nie wyrzucił…

zobacz w Wikipedii – Janusz Onyszkiewicz

Alojzy Pietrzyk

alojzy-pietrzyk-123x150 Alfabet Zająca - 4Zaszczycę go już samym umieszczeniem nazwiska w tym areopagu. Niegdyś pierwszy towarzysz górniczej braci R.P.; śląski odpowiednik Wałęsy, równie jak on inteligentny, choć przewyższający go nadmiernie mentalnością człowieka z powiatowego aparatu władzy. Podczas strajku w „Manifeście Lipcowym” w 1988, pilnował kopalnianego ogrodzenia, czyli był szefem strajkowej służby porządkowej. Stanowiło to później podstawę do głoszenia wszem i wobec, że kierował tym strajkiem. Wydawał się jednak najrozsądniejszy z tej całej hałastry, więc zarekomendowałem go jako kandydata na górniczego wodza opozycyjnej „warszawce”. Tak też się stało, po zaplanowanej inscenizacji z Wałęsą w roli głównej, zmanipulowany strajkujący lud wybrał go swym wodzem. W rzeczywistości strajkiem dyskretnie kierował przywieziony przeze mnie Lityński, do którego dołączyli: Bogdan  Lis, Tadeusz Jedynak i Andrzej Górny. Alojzy uwierzył w siebie tak dalece, że w kuluarach „Okrągłego Stołu” zarzucił Lityńskiemu, który napisał mu przemówienie, że ten chce „na Pietrzykowych plecach” zrobić „karierę polityczną”. Uśmialiśmy się z Lityńskim po pachy. Później Alojz miał jakieś pretensje do mnie, że w felietonie w „Bajtlu” nie dość czołobitnie wyraziłem się o jego domniemanych zdolnościach przywódczych. Wszedł do historii przez przypadek. Znacznie lepiej byłoby dla Śląska, gdyby pozostał liderem Klubu Morsów, skąd wyszedł.

zobacz w Wikipedii – Alojzy Pietrzyk

Daniel Podrzycki

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Daniel Podrzycki

Piotr Polmański

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Piotr Polmański

Zbigniew Romaszewski

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Zbigniew Romaszewski

Andrzej Rozpłochowski

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Andrzej Rozpłochowski

Adam Słomka

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Adam Słomka

Paweł Soloch

hasło w opracowaniu

zobacz w Wikipedii – Paweł Soloch

zobacz pozostałe: Alfabet – str. 1 Alfabet – str. 2 Alfabet – str. 3 Alfabet – str. 5

strona w budowie

 

 

WESPRZYJ FUNDACJĘ DLA DEMOKRACJI – WPŁAĆ PROSZĘ DATEK NA KONTO

PKO BP S.A. nr konta: 71 1020 2498 0000 8902 0590 7557
pobierz blankiet wpłaty

 

 

powrót na stronę startową